FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

05
Серпень
2021

Методи профілактичної діяльністі в діяльності національної поліції

Пахолка Богдан Анатолійович
курсант 2-го курсу, спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» Дніпропетровський державний університет внутрішніх справ
ПРАВО (Адміністративне і фінансове право)

Методи профілактичної діяльністі в діяльності національної поліції
Одним із повноважень поліції є профілактика (превенція) правопорушень, що полягає в цілеспрямованій діяльності підрозділів і служб поліції з метою виявлення, усунення і зниження негативного впливу чинників, що зумовлюють учинення кримінальних і адміністративних правопорушень, формування позитивного середовища соціалізації й коригування поведінки осіб, схильних до вчинення правопорушень. Успішне виконання завдань, покладених державою на органи внутрішніх справ у сфері профілактики правопорушень, безпосередньо залежить від належного рівня організації системи управління.
Профілактична діяльність займає особливе місце у структурі правоохоронної діяльності. Можемо сказати, що суспільство теж зацікавлено в недопущенні правопорушення, ніж у покаранні винних, до цього можемо додати, що світовий та вітчизняний досвід вказують, що найбільш перспективним заходом у боротьбі із правопорушеннями є профілактика, яка передбачає не покарання, а насамперед удосконалення умов життєдіяльності людей та їх виховання. Отже, профілактика правопорушень здійснюється в рамках адміністративної діяльності поліції – підзаконної, цілеспрямованої виконавчо- розпорядчої діяльності уповноважених суб’єктів з організації та здійснення охорони публічного порядку, забезпечення публічної безпеки, запобігання адміністративним і кримінальним правопорушенням і припинення їх.
Методами адміністративної діяльності поліції є передбачені адміністративно-правовими нормами засоби, прийоми і способи, за допомогою яких поліція здійснює вплив на суспільні відносини з метою реалізації своїх правоохоронних завдань та функцій. Методи профілактичної діяльності, як і форми є досить різноманітні, але ми можемо виділити один найвагоміший серед методів – це метод переконання та примусу . Вони в свою чергу є універсальними і всеохоплюючими, а також найширше застосовуються в у правлінській діяльності та в тому числі у сфері протидії правопорушенням. Профілактика правопорушень передбачена рядом спеціальних законів України, зокрема

Законами «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», «Про попередження насильства в сім’ї», «Про соціальну адаптацію осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі на певний строк» та іншими.
Основним методом діяльності поліції щодо забезпечення правопорядку є метод переконання. Сутність його полягає у впливі на свідомість та поведінку людей з метою формування у них правильних переконань, розуміння необхідності добровільно і сумлінно виконувати вимоги закону та інших правових норм, а зміст становить комплекс різноманітних конкретних заходів і засобів такого впливу.
Через те, що суспільство не дотримується встановлених правил, а деякі порушують встановлений порядок та чинне законодавство, виникають умови за яких держава повинна поряд з засобом переконання використовувати засіб примусу до осіб, що вчиняють правопорушення. Примус характеризується тим, що цей метод застосовується тільки після застосування переконання і зазвичай до незначної кількості людей, як правило тих, що вчинили правопорушення.
Отже, дані заходи покликані попереджати, відвертати та припиню вати правопорушення. На сучасному етапі ноpмативно-пpавового pозвитку суспільства пpофілактична pобота Національної поліції має бути найважливішим напрямом діяльності деpжавно-владних стpуктуp, сутність якого буде полягати в pозвитку почуття відповідальності осіб за свою поведінку, яке сприятиме глибокому усвідомленню не лише своїх прав, а й обов’язків
Список використаних джерел:
1. Школа С.М. Правові засади профілактичної роботи національної поліції України // Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції №3/2016,-129- 132С.
2. Комзюк А.Т. Адміністративний примус в правоохоронній діяльності міліції України: Дис… докт. юрид. наук: 12.00.07 /НУВС. –Х., 2002. –408 с.
3. Битяк Ю.П., Зуй В.В., Комзюк А.Т. Переконання і примус у державному управлінні. Адміністративна відповідальність: Конспекти лекцій. – Харків: Укр. юрид. академія, 1994. –44 с.
Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу
та адміністративної діяльності Захарченко О.В.