FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

23
Квітень
2021

Марсохід Perseverance зумів отримати кисень з атмосфери Червоної планети

Стало відомо про те, що шестиколісний ровер Perseverance, що знаходиться на поверхні Марса, за допомогою експериментального компактного приладу в рамках експерименту Mars Oxygen In-situ Resource Utilization Experiment (MOXIE) зумів вперше отримати кисень з атмосфери Червоної планети. За даними Національного управління з аеронавтики і дослідження космічного простору (NASA) США, це сталося 20 квітня, на 60-й день перебування ровера на Марсі.
Це лише перший крок до того, щоб те, що вважалося ще нещодавно фантастикою стало дійсністю. Виділення та зберігання кисню на поверхні Марса є однією з найважливіших задач, які необхідно вирішити для успішного освоєння планети. Технологія MOXIE – лише перший крок в напрямку, який в кінцевому рахунку може привести до того, що люди зможуть виділяти і зберігати кисень прямо на Марсі.
«Це важливий перший крок у перетворенні вуглекислого газу в кисень на Марсі. У MOXIE є над чим працювати, але результати цієї демонстрації технології багатообіцяючі, оскільки ми наближаємося до нашої мети – одного разу побачити людей на Марсі. Кисень – це не тільки те, чим ми дихаємо. Він використовується в ракетному паливі, і майбутні дослідники будуть залежати від виробництва палива на Марсі, щоб мати можливість повернутися додому», – заявив Джим Рейтер (Jim Reuter), помічник адміністратора Управління космічних технологій (STDM) NASA.
Що стосується самого експерименту, то він почався з підготовки спеціального приладу, яка зайняла близько двох годин. Після години роботи MOXIE було вироблено 5,4 грама кисню, чого достатньо для життєзабезпечення астронавта протягом приблизно 10 хвилин. Фахівці підрахували, що для зльоту ракети з чотирма астронавтами з поверхні Марса буде потрібно 7 тон ракетного палива і 25 тони кисню. При цьому для життєзабезпечення астронавтів на поверхні Червоної планети буде достатньо однієї тони кисню. Доставка 25 тон кисню з Землі є складним завданням, тому вчені вважають більш оптимальним транспортування на Марс великого кисневого конвертера вагою в одну тону. Такий апарат міг би виробляти кисень в достатній кількості, тому його використання виглядає більш доцільним.
Атмосфера Марса на 96% складається з вуглекислого газу. Принцип роботи приладу, що входить до складу американського марсохода, полягає у відділенні атомів кисню від молекул вуглекислого газу. В результаті цього процесу в марсіанську атмосферу викидається окис вуглецю. Варто також відзначити, що такий процес перетворення вимагає підтримки температури близько 800 °C. Для цього блок MOXIE виготовлений з термостійких матеріалів, частина з яких надруковані на 3D-принтері і виконані з нікелевого сплаву. Для утримання тепла також використовується легкий аерогель. На зовнішній стороні корпусу прилад має своє тонке золоте покриття, що допомагає відображати інфрачервоне тепло, утримуючи його від виходу назовні і нанесення шкоди іншим частинам ровера.