FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

13
Квітень
2021

Маркетингові стартегії

Довженко Катерина
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Маркетинг та менеджмент)
МАРКЕТИНГОВІ СТАРТЕГІЇ
Сьогодні реклама має провідну роль у сучасному світі: все рекламується, починаючи з товару, закінчуючи послугою. Навіть людські ресурси та окремі особистості, зокрема з професійної точки зору, потребують рекламування. Реклама — це одна з складових маркетингу. Він включає в себе безліч можливостей донесення інформації про бізнес цільовій аудиторії — наприклад, контент-маркетинг, презентації продукта, тощо. Отже, маркетинг — це не лише реклама, а ще й тактика та стратегія. Маркетинг можна назвати своєрідною війною між компаніями, які намагаються виграти, тобто охопити як можна більшу частину ринку.
Існує хибна думка, що великим організаціям значно легше відвоювати певну територію для своєї діяльності завдяки більшим ресурсам і можливостям, порівняно з малими. Так розмірковують ті, які не знають як насправді працює система. Кожна компанія прагне виробити стратегію, за допомогої якої вона зможе швидко та впевнено дістатися вершини. У всіх є шанс на перемогу. Підприємства, які щойно створені, і ті, що вже давно працюють на ринку, можуть стати передовими за умови вибору правильної стратегії. Менші за розміром фірми також можуть успішно «існувати» у світі, повному великих конкурентів. Їм слід зосередитись на маленькому сегменті ринку та бути спритними, бо саме такої риси не мають організації більшого розміру. Мала компанія може швидко приймати рішення та втілювати заплановане в життя, в той час як велика, таким похизуватися не здатна через величезну кількість розділів і підрозділів. Тут часто велика кількість людей відповідає за одне й те саме, і для остаточного рішення мають бути проведені збори, засідання, що однозначно затягує процес. Також мала компанія може з легкістю змінити ринок за необхідності.
Завдання лідера — охопити більше ринку, ніж його конкуренти. І коли мету досягнуто, переможець виробляє подальші кроки щодо розвитку компанії. Робота не зупиняється, ретельно прораховуються план дій і стратегій. Компанія або організація, що претендує на першість повинна бути завжди готова до атак від своїх конкурентів і мати план «Б», щоб утриматися на перших позиціях. Ігнорування або незнання своїх суперників може перетворитися для лідера катастрофою. Конкуренти, як правило, діють швидко, тому вкрай важливо передбачати і блокувати їх кроки, щоб не дати їм закріпитися на нових позиціях.
Одна з дієвих стратегій для лідера — нападати на самого себе, тобто вимагати від себе досконалості. Гарним прикладом може бути компанія Apple. Вона завжди випускає продукцію кращу за попередню, таким чином, іншим важко наздогнати її, тим більше, вигадати щось досконаліше.
Як же наздогнати лідируючу компанію? Передусім варто проаналізувати поведінку лідера: які стратегії обирає, які продукти випускає, як їх рекламує. Далі слід віднайти слабке місце в сильній стороні конкурента та бити саме туди. Завдати такого удару, від якого лідер не зможе захиститися та швидко розв’язати проблему. Однією з багатьох помилок, якої допускаються організації, є рішення про розширення асортименту. Ефективніше ж, приділяти увагу знайомим вже для споживачів продуктам, і поркащувати саме їх якість. Багато організацій допускаються помилки, коли зосереджуються на програшних товарах. Замість того, щоб удосконалювати вдалі продукти, вони витрачають зусилля, час та гроші на те, що не зможе принести їм нічого, окрім програшу. Вони намагаються підняти те, що вже прилипло намертво донизу. Варто ж забути про невдалий товар і рухатися далі.
Наступна стратегія доволі ризокавана, але ефективна. Створення успішної нової категорії, ніким до того не розробленої, тобто інноваційного продукту та введення його на ринок надає шанс стати лідером. Ретельний аналіз сегменту ринку зменшить ризик невдачі та допоможе розрахувати попит на товар. А несподівана поява вдалого затребуваного товару не дасть змоги вороже відреагувати конкурентам. І все ж таки, окрім аналітичних розрахунків, інколи необхідно довіряти інтуіції. Важливо, щоб бізнес приносив вам позитивні емоції і прибуток, а споживачі і клієнти були задоволеними і ділилися своїми враженнями про продукт з іншими. Це, до речі, теж маркетингова стратегія.
Ще одна думка, яку варто донести читачам: «намагання догодити одразу всім — це найбільша помилка, якої може припуститися компанія», — підкреслюють автори «Marketing Warfare» Ел Райс і Джек Траут [1]. У кожної організації має бути власний унікальний бренд, «фішка», своя цільова аудиторія, на задоволення потреб якої працює компанія, не втрачаючи своєї аутентичності.
Підсумуємо: якщо організація має кращий продукт за її конкурентів, це ще не означає, що перемога у її руках. Лише за допомогою влучної стратегії можна досягти успіху. Маркетинг можна порівняти з грою, інколи вистачає вдачі, інтуіції, але здебільшого, варто розраховувати свої сили, обдумувати та аналізувати, щоб не зникнути з лиця Землі.
Література:
1. Ел Райс, Джек Траут Маркетингові війни; перекл. з англ. В. Стельмах. — Харків: Вид-во «Ранок»: Фабула, 2019. — 240 c.
2. Вікіпедія. Маркетингова стратегія [Електронний ресурс] uk.m.wikipedia.org
Науковий керівник: кандидат педагогічних наук, доцент Довженко І. В.