FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Квітень
2021

Майстер-клас як форма ефективного навчання

Мірошніченко Юлія
(м. Суми, Україна)
ОСВІТА
(Сучасні методи викладання)
МАЙСТЕР-КЛАС ЯК ФОРМА ЕФЕКТИВНОГО НАВЧАННЯ
У сучасному світі стало необхідним швидке набуття знань та отримання результату діяльності. Важливим у даному аспекті є організація майстер-класів, що поєднують в собі теорію і практику та мають на меті отримання в процесі діяльності готового результату, незалежно від початкових знань, вмінь та навичок. Особливо актуальною форма майстер-класу є для образотворчих та декоративно-прикладних напрямів, що мають в своїй основі велику частку практичної діяльності.
Активно викориcтовуємо майстер-клас як форму освітньої діяльності в майстерні «Художній текстиль». Форма майстер-класу допомагає на занятті наглядно показати технології ведення роботи, в доступній формі передати знання та отримати позитивний результат діяльності, що стимулює вихованців до творчого зростання та прагнення дізнатися більше. Застосовуємо принцип «Я знаю як це робити. Я навчу вас». Разом з вихованцями створюємо вироби з тканини, шерсті ниток. Організовуємо діяльність відповідно до всіх етапів: показ втягнення нитки в голку, розкладання шерсті, натягнення ниток онови, демонстрація технології оформлення виробу.
Використовуємо під час занять відео майстер-класи майстрів різних напрямів текстильного мистецтва. Це допомагає педагогу разом з вихованцями набути нових знань та вмінь. Пропонуємо вихованцям самостійно опрацювати певну тему шляхом перегляду відео майстер-класів.
З метою демонстрації набутих навичок, безпосередньої активної участі долучаємо до майстер-класів батьків (рис. 1). Така співпраця дає можливість батькам під керівництвом своїх дітей та педагога створити власний виріб.
Особливої актуальності форма майстер-класу набуває із впровадженням дистанційного навчання. На початку зручною формою взаємодії стала робота у Вайбер та розміщення в групі покрокової інструкції з фото (рис. 2). Зворотній зв’язок з вихованцями відбувався через відповіді та повідомлення. Така взаємодія дозволила моніторити хід роботи, коригувати помилки та недоліки.

     
Рис. 1. Залучення батьків до участі у майстер-класі


Рис. 2. Покрокова інструкція виготовлення ляльки

Ще одним ресурсом, що використовувався задля проведення занять в асинхронному режимі, стала платформа Google-classroom. Робота була продовжена у формі фотомайстер-класу, але з певними змінами. Текст викладався не окремо від фото, а у вигляді презентацій, що не тільки зручно переглядати і працювати з ними, а й можна зберегти на комп’ютер для подальшого користування або друку. Зручністю стало те, що на Google-classroom всі майстер-класи зберігаються і кожен вихованець за бажанням може самостійно опрацювати пропущену тему чи повернутися і ще раз створити вподобаний виріб.
Для проведення занять з художнього текстилю в синхронному режимі використовувалася платформа ZOOM. Проведення майстер-класу у відео форматі мало свої особливості. Для нього заздалегідь необхідно було відзняти відеоматеріали та в ході вивчення нового матеріалу на занятті поєднувати відео з власним коментарем.
Досвід нашої роботи показав, що така форма роботи цікава вихованцям. Вони з радістю долучаються до занять та виконують завдання, отримуючи в результаті чудові враження та прекрасні вироби. Результати зазначеної вище роботи представлено на рис. 3.

Рис. 3. Результати практичні роботи на майстер-класі

Тож майстер-клас в різних його формах дає змогу вихованцям навчатися не зважаючи на певні обмеження, допомагає дітям не втратити навички, продовжувати створювати чудові роботи, що зачаровують своєю красою.