Недавні записи
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
- Принц Гаррі відвідав клініку у Львові, де реабілітують поранених військових і цивільних 11.04.2025
Кримінальна відповідальність організаторів та учасників організованої групи чи злочинної організації

Радельчук Крістіна
(Дніпро,Україна)
ПРАВО
(Кримінально-процесуальне право)
КРИМІНАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ОРГАНІЗАТОРІВ ТА УЧАСНИКІВ ОРГАНІЗОВАНОЇ ГРУПИ ЧИ ЗЛОЧИННОЇ ОРГАНІЗАЦІЇ
При кваліфікації кримінальних правопорушень, здійснених організованою групою або злочинною організацією, суди зобов’язані дотримуватися положення про умови відповідальності організаторів, а також учасників таких організацій, враховуючи, те що умови є різними і залежать від того, в складі якого об’єднання суб’єкт здійснював кримінальне правопорушення. Якщо в першому випадку відповідальність настає тільки за кримінально протиправні дії осіб, які зорганізувалися, то в другому- і за саму організацію для кримінально протиправної діяльності, тобто кримінальними правопорушеннями визнаються і створення злочинної організації та (або) вступ до неї, безвідносно до того, чи розпочали її учасники вчинювати конкретні кримінальні правопорушення[1].
В умовах сьогодення організована злочинність в Україні цілком справедливо визнається одним із найнебезпечніших соціально-економічних явищ, що реально загрожує національній безпеці нашої держави. Вона характеризується інтегрованим проникненням представників кримінального бізнесу в економічну та політичну сферу, враженням невід’ємним супутнім до організованої злочинності явищем- корупцією всіх гілок державної влади.
Сучасні організовані злочинні угрупування у більшості випадків характеризуються не стільки значною кількістю членів, об᾽єднаних ієрархічною моделлю організації діяльності, подібною до традиційних корпорацій, а є відносно невеликими за розміром, гнучкими, мобільними та швидко адаптивними, що об᾽єднуються для втілення конкретних злочинних намірів у життя в залежності від об᾽єктивних умов, які склалися у певний час. При цьому деякі організовані кримінально протиправні угрупування можуть поєднувати в собі елементи як традиційних ієрархічних структур на горизонтальному рівні, так і з більш розмитою та гнучкою системою організаційно-структурних взаємовідносин[2].
Виконання спеціального завдання з розкриття кримінально протиправної діяльності організованої групи чи кримінально протиправної організації полягає в організації слідчим і оперативним підрозділом введення уповноваженої ними особи, яка відповідно до закону виконує спеціальне завдання, в організовану групу чи кримінально протиправну організацію під легендою прикриття для отримання речей і документів, відомостей про її структуру, способи і методи кримінально протиправної діяльності, які мають значення для розслідування кримінальних правопорушень, які вчиняються цими групами.
Отже, необхідно встановити роль особи у вчинених кримінальних правопорушеннях (організатор, виконавець, посередник, підбурювач), наявність попередніх судимостей, притаманні риси характеру, сімейний стан, взаємини з родичами та їхнє відношення до подій, що відбулися, асоціальна спрямованість особистості, освітній рівень, ставлення до співробітників правоохоронних органів, особисте ставлення до вчиненого, психологічний тип, манеру поведінки та характер взаємин з іншими учасниками організованої групи тощо. При вчиненні кримінального правопорушення організованим кримінально протиправним угрупованням у межах спрямованості умислу несуть відповідальність співучасники злочину, в тому числі й співвиконавці, якщо має місце ексцес одного з них.
Література:
1. Ковальчук В. П. Особливості звільнення від кримінальної відповідальності учасника злочинної організації. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2012. № 1.484-495с.
2. Сервецький І. В., Чуфрін Ю. Ю. Кримінальна відповідальність за вчинення злочину групою осіб, організованою групою чи злочинною організацією. Юридична наука. 2015. № 3.113-128с.
Науковий керівник: старший викладач Савенко Вікторія Петрівна