FOLLOW US ON SOCIAL

Короткостроковий звіт ЄК: війна в Україні надалі позначається на фермерах ЄС

Брюссель. 30 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Війна, яку проти України веде Росія, продовжує негативно впливати на фермерські господарства країн-членів Європейського союзу.

Про це йдеться у короткостроковому звіті про перспективи сільськогосподарських ринків ЄС, оприлюдненому у четвер у Брюсселі Європейською комісією. У документі представлено загальний та галузевий огляд останніх тенденцій та подальших перспектив агропродовольчих ринків.

Зокрема, зазначається, що “наслідки вторгнення Росії в Україну і високі витрати на виробництво і продовольча інфляція, що послідували за цим, продовжують позначатися на сільськогосподарських ринках і рішеннях споживачів про покупки”. «Крім того, значна частина території ЄС зазнала зимових посух, що ще більше погіршило доступність води в регіонах з уже рекордно низьким рівнем води у водосховищах внаслідок спекотного та посушливого літа минулого року, поточний макроекономічний прогноз ЄС відносно позитивніший, ніж восени 2022 року, незважаючи на невизначеність щодо енергопостачання на наступну зиму та нещодавню напруженість на фінансових ринках”, – зазначено у пресрелізі.

Також повідомляється, що високі ціни на сировинні товари в 2022 році допомогли впоратися з високими витратами виробництва, і доходи фермерських господарств у середньому збільшилися за значних галузевих та регіональних відмінностей. “Очікується, що в 2023 році тиск на фермерів з боку цін на сировину ослабне. Нижчі прогнозовані ціни на зернові стабілізують попит на корми, а доступність добрив покращиться завдяки нижчим цінам на енергоносії та імпорт добрив, що динамічно зростає”, – деталізують в ЄК.

Щодо ситуації з цінами у пресрелізі констатовано, що інфляція на продукти харчування залишається значною: у лютому 2023 року середні ціни на продукти харчування в ЄС були на 19,5% вищими, ніж у лютому 2022 року.

“Незважаючи на зниження деяких виробничих витрат, очікується, що ціни на продукти харчування деякий час залишаться на високому рівні, перш ніж вони підуть вниз. Суха і м’яка зимова погода може знизити якість і доступність кормів, а також може збільшити тиск шкідників, що може вплинути на врожайність. Що стосується торгівлі, експорт ЄС може відновитися в 2023 році, в деяких випадках завдяки відновленню в Китаї, натомість деякі проблеми можуть залишитися через слабку купівельну спроможність і нижчу конкурентоспроможність ЄС на деяких ринках”, – зазначається у повідомленні.