FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

24
Квітень
2021

Конституційні принципи та система місцевого самоврядування в україні

Лапенко В.О.
(Дніпро, Україна)
ПРАВО
(Конституційне право)
КОНСТИТУЦІЙНІ ПРИНЦИПИ ТА СИСТЕМА МІСЦЕВОГО САМОВРЯДУВАННЯ В УКРАЇНІ
Розбудова та процес розвитку місцевого самоврядування (далі МС) являється одним з найголовніших напрямів реформування системи публічної влади України. Система конституційно-правових засад МС, котра існує в даний період, була сформована з прийняттям Конституції України та Закону України «Про Місцеве самоврядування в Україні». Конституційні засади МС висвітлюють основні ідеї та положення конституційної моделі МС та є фундаментальною характеристикою її внутрішнього балансу та довершеності як цілісної системи.
Дослідженням місцевого самоврядування займалися безліч науковців, такі як: П. Біленчук, М. Корнієнко, В. Кравченко, О. Лазор, В. Шаповал, В. Погорілко, О. Сушинський, Б. Борденюк та інші, на праці котрих ми спиралися. Незважаючи на те, що даним питанням займалася велика кількість науковців, вивчення даної теми досі є актуальним. Зважаючи на це метою даної праці являється розгляд правових та теоретичних засад МС та его системи, котрі закріплені в основному законі України, окреслення понятійного апарату та головних характеристик місцевого самоврядування.
Місцеве самоврядування – це можливість добровільного об’єднання територіальної громади з метою самостійного вирішення питань місцевого значення в межах основного закону України [1].
Як свідчить довготривалий досвід розвинених країн, місцеве самоврядування не зможе функціонувати без певних принципів та засад, конче необхідних для розбудови демократичної правової держави. Це пояснюється тим, що через різноманітні структурні елементи громадяни беруть участь в місцевому керуванні, що є достатньо важливим. Завдяки принципам забезпечується стійкість конституційного ладу, відображаються закономірності та тенденції розвитку суспільства [2].
Науковці, котрі займаються даною темою, стверджують, що в Україні на теперішній час не дуже ефективна система місцевого самоврядування . Це пояснюється тим, що населенням і приватним капіталом реалізується дуже мало повноважень і функцій, а також існуванням низької активності громадян. Більш того, достатньо велика кількість питань досі вирішується державою (завдяки регіональним державним органам або через державні фінансові важелі) [3].
Конституційні принципи місцевого самоврядування характеризуються тим, що вони визначають побудову та діяльність всієї системи СМ; допомагають в розумінні сутності та змісту СМ, його основні риси та ознаки; є критерієм оцінки конституційної моделі МС тощо. Спираючись на Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» можна виділити такі принципи місцевого самоврядування, як [4]: правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність; виборність; народовладдя; законність, гласність; колегіальність; підзвітність та відповідальність перед територіальною громадою, їх органів та посадових осіб; сполучення місцевих та державних інтересів; державна підтримка та гарантія місцевого самоврядування.
Слід додати, що під час процесу становлення та розвитку конституційні принципи МС набули властивості та функції таких принципів права [2]: вони загальні, обов’язкові, нормативно-регулятивні, об’єктивно обумовлені, історичні та ідейно-політичні категорії; їх соціальною функцією можна назвати регулювання суспільних відносин, що складаються у сфері місцевого самоврядування. Вивчаючи Закон України «Про місцеве самоврядування в Україні» можна виділити таку систему МС [4]: територіальна громада; сільська, селищна, міська рада та їх голови; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради; староста; районні та обласні ради; органи самоорганізації населення.
Отже можемо зазначити, що місцевого самоврядування являє собою можливість добровільного об’єднання територіальної громади з метою самостійного вирішення питань місцевого значення в межах основного закону України, котре ґрунтується на таких принципах як правова, організаційна та матеріально-фінансова самостійність; виборність; народовладдя; законність, гласність; колегіальність та інші. Система місцевого самоврядування складається з територіальної громади; сільської, селищної, міської ради та їх голів; виконавчих органів сільської, селищної, міської ради; старостів; районних та обласних рад; органів самоорганізації населення.
Література:
1. Заяць О.Д. Розвиток місцевого самоврядування в Україні: теоретико-правовий аспект. Київ: НАДУ, 2009.-52с.
2. Кравченко В.В. Конституційні засади місцевого самоврядування в Україні (основи муніципального права). Київ: Арарат-Центр, 2001. 176с.
3. Муніціпальне право України: підрч./ За ред. В.Ф. Погорілка, О.Ф. Фрицького. Київ: Юрінком Інтер, 2001. 352 с.
4. Про місцеве самоврядування в Україні: Закон України від 21.05.1997 № 21.05.1997 (зі змінами і допов.). Відомості Верховної Ради України. 2020.
Науковий керівник: кандидат юридичних наук,
доцент Чепік-Трегубенко О.С.