FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

29
Березень
2021

КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА СТАНУ ЕКОСИСТЕМИ ВІЙСЬКОВОЇ ТЕРИТОРІЇ

Югненко Анна

(Київ, Україна)

ЕКОЛОГІЯ

(Екологічна безпека)

КОМПЛЕКСНА ОЦІНКА СТАНУ ЕКОСИСТЕМИ ВІЙСЬКОВОЇ ТЕРИТОРІЇ

Актуальність роботи. Загальна площа військових полігонів в Україні на 1991 р. становила близько 18% усієї площі України. В той час як у країнах-членах НАТО загальна площа земель, відчужених для повсякденної діяльності військ становить 1-3 % їх земельного фонду, а в Україні наразі – близько 7% загальної території країни (для порівняння лісистість України становить 15,9%). В Україні екологічний стан територій розташування військових об’єктів практично не вивчався, не проводилось жодних широкомасштабних досліджень щодо забруднення довкілля на військових об’єктах. Тому наразі гостро відчувається потреба у цілісному вирішенні питань екобезпеки у військовій сфері (запровадження відповідного законодавства, створення ефективної системи екологічного управління та контролю).

Функціонування об’єктів Збройних сил часто порушують природну рівновагу екосистем, що зумовлює необхідність комплексного оцінювання техногенного забруднення територій, зокрема їх експлуатації, випробувань, утилізації різних видів зброї, боєприпасів, вибухових речовин. Ліквідація наслідків їх діяльності та збереження екологічного стану територій розміщення навчально-військових, випробувальних полігонів ЗС України та прилеглих територій від негативного впливу на довкілля є однією із найбільш актуальних екологічних проблем сьогодення.

Враховуючи вищенаведене, особливої актуальності набувають наукові дослідження, присвячені комплексному оцінювання техногенного забруднення екосистем військових територій, розроблення заходів з реабілітації забруднених унаслідок військової діяльності територій та мінімізації впливу діяльності ЗС на довкілля, персонал і населення прилеглих територій.

Мета. Аналіз наукових праць у галузі екологічної оцінки екосистем, розташованих на території військових об’єктів.

Основний матеріал. Військова діяльність завжди ігнорувала проблеми охорони довкілля, засекречувалася будь-яка інформація про вплив військових об’єктів на екологічний стан довкілля. Комітет НАТО з викликів сучасного суспільства (CCMS) опікується питаннями екобезпеки у військовій сфері. Діяльність Комітету, орієнтується на розв’язання проблем негативного впливу на екосистеми. Співпраця між Україною та ЄС і НАТО у природоохоронній сфері має на меті зменшення впливу на довкілля, спричиненого діяльністю складових сектору безпеки та оборони України.

Тому останнім часом і в нашій країні, і за кордоном приходять до розуміння необхідності оцінки і, за потреби, обмеження впливу військової діяльності на природне навколишнє середовище. Одним зі способів запобігання техногенному забрудненню довкілля в ході військової діяльності є екологічний моніторинг, оцінювання, аналіз, надання вірогідної інформації про стан середовища стану природного середовища в процесі впливу техногенного навантаження на військових територіях. Окремі питання оцінювання екологічного стану військової діяльності описані в публікаціях [1, 2]. Система екологічної оцінки військових об’єктів включає такі етапи: 1) екологічний моніторинг військового об’єкта; 2) аналіз і оцінка наслідків впливу військового об’єкта на екосистеми; 3) розробка заходів із забезпечення екологічної безпеки та поліпшення стану екосистем.

Першим етапом при реалізації системи екологічної оцінки є екологічний моніторинг. На цьому етапі здійснюється ідентифікація впливів, якісна та кількісна оцінка стану компонентів довкілля (визначення їх змін природним шляхом і під впливом техногенного навантаження). При отриманні результатів експериментальних досліджень створюються бази даних екологічної інформації, які відображають поточний рівень забруднення. Отримані результати підлягають інтерпретації з нормативами і стандартами або порівнюються з раніше отриманими величинами. Важливо з’ясувати механізми зв’язку (який був і сформувався), та які це має наслідки для довкілля. Розробка заходів результатів отриманої екологічної інформації передбачає розроблення методів та засобів мінімізації негативного впливу на довкілля. Важливо застосовувати наукове обґрунтування шляхів комплексної реабілітації територій, порушених внаслідок військової діяльності, з метою приведення їх до безпечних для довкілля і здоров’я людей. Визначення шляхів ефективного повторного використання колишніх військових об’єктів, враховуючи їх екологічні і економічні аспекти демілітаризації цих територій, а також можливості їх включення до господарського механізму природокористування з точки зору відповідності визначеним критеріям екологічної безпеки. У рамках цього етапу встановлюється глибина порушення екосистем в межах впливу колишніх військових об’єктів і рівень зниження їх стійкості до навантажень, виробляються еколого-практичні рекомендації до використання таких територій.

Висновок. Екологічна оцінка військових об’єктів потребує комплексного підходу щодо збору, обробки, узагальнення інформації про екологічну ситуацію для прийняття рішень, спрямованих на забезпечення захисту довкілля в процесі проведення військової діяльності. Важливо проводити оцінку впливу діяльності ЗС на природні екосистеми; забезпечення підтримки прийняття обґрунтованих та ефективних управлінських рішень у вирішенні завдань екологічної безпеки, цей напрямок потребує подальшого розвитку з урахуванням міжнародного досвіду, імплементації міжнародних нормативно–правових документів та перехід на стандарти НАТО.

Література:

  1. О.І. Бондар, В.П. Гандзюра, С.П. Погурельський Проблеми екобезпеки сектору оборони України та шляхи їх вирішення в умовах європейської та євроатлантичної інтеграції – Вінниця: КВНЗ “Вінницька академія неперервної освіти”, 2019. – С. 18-20.
  2. Напрямки вдосконалення природоохоронної діяльності в Збройних Силах України / За ред. О.І. Лисенка, С.М. Чумаченка, Ю.І. Ситника. – К.ННДЦ ОТ і ВБ України, 2006. – 424 с.

Науковий керівник: доктор біологічних наук; професор

Гандзюра Володимир Петрович