FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

02
Лютий
2021

Intel Core i7-1165G7 проти AMD Ryzen 7 4800U: вибираємо кращий процесор для ультрабуку

Давненько на ринку ноутбуків не було такої конкуренції. Вибір тонких, легких, витривалих і функціональних лептопів зараз дуже широкий – і при цьому в них може використовуватися платформа як AMD, так і Intel. На момент написання цієї статті кращими рішеннями для таких пристроїв вважалися процесори Ryzen 7 4800U і Core i7-1165G7. І ми вирішили зіштовхнути їх, що називається, лоб в лоб.

Предмет дослідження

Важливо зрозуміти: в цій статті зроблено акцент саме на порівняння можливостей флагманських «ультрабучних» процесорів AMD і Intel. Так що Ви не знайдете тут докладного огляду двох використовуваних ноутбуків. А використовували тут моделі Lenovo IdeaPad Slim 7 і MSI Prestige 14 Evo.

Очевидно, що для релевантного порівняння платформ, процесорів, пам’яті і графіки, які використовуються в ноутбуці, треба брати абсолютно ідентичні моделі, в яких би застосовували точно такі ж системи охолодження і додаткові комплектуючі. Тільки ось знайти такі лептопи виявляється дуже складно, а тому при порівнянні платформ доведеться враховувати, що ми все ж маємо справу з різними пристроями. В обох моделях встановлені тільки APU, що використовують вбудовану графіку, і 16 Гбайт швидкої (за мірками ультрабуків) оперативної пам’яті LPDDR4x-4267 об’ємом 16 Гбайт.

Модель Ryzen 7 4800U – флагман серії чіпів Renoir, які ставлять в компактні легкі лептопи. В їх основі лежить мікроархітектура Zen 2. Ryzen 7 4800U – це перший 8-ядерний процесор, що підтримує технологію SMT і володіє TDP в розмірі 15 Вт. У Intel сьогодні є тільки 6 і 4-ядерні чіпи. Причому найбільш прогресивна модель – Core i7-1165G7 – якраз оснащена всього чотирма ядрами. Ось ми і відповімо на нагальне питання: скільки потрібно ядер ультрабуку? Нижче наведені технічні характеристики порівнюваних мобільних чіпів, а також закріплені скріншоти з основними характеристиками лептопів.

Процесор Core i7-1165G7 на момент початку 2021 року можна сміливо вважати унікальним. Справа в тому, що це перший серійний чіп Intel, що використовує передові (для компанії) технології і виробничі можливості. Так, в основі 4-ядерника лежать ядра Willow Cove і нове графічне ядро ​​сімейства Xe. Нова мікроархітектура – це подальший розвиток мікроархітектури Sunny Cove, яка вперше була застосована в ноутбучних чіпах Ice Lake. За даними Intel, ядра Synny Cove забезпечують приріст IPC у вагомі 18%, якщо порівнювати з архітектурою Skylake, а Willow Cove повинні бути ще потужнішими.

Друге помітне поліпшення – це використання 10-нанометрового техпроцесу SuperFin. Цікаво, що нові настільні процесори Core під кодовою назвою Rocket Lake хоч і отримають ядра Cypress Cove, мають досить близьку спорідненість з Tiger Lake, але все ще будуть проводитися по 14-нанометровим технологічним нормам. Так що унікальність Core i7-1165G7 незаперечна.

А ще Core i7-1165G7 став основою оновленої ноутбучної платформи Intel під назвою EVO. Це своєрідний знак якості, і якщо Ви бачите відповідну наклейку на корпусі ноутбука, то знаєте, що пристрій має певні якості, функції і характеристики. Ось вони:

  • Мобільні процесори Core 11-го покоління з графікою Xe.
  • Підтримка Intel Wi-Fi 6 і Bluetooth 5.
  • Підтримка Thunderbolt 4.
  • NVMe SSD об’ємом мінімум 256 Гбайт.
  • Мінімум 8 Гбайт ОЗУ, що працює в двоканальному режимі.
  • Два цифрових динаміка з рівнем гучності як мінімум 63 дБА.
  • Підтримка Intel Smart Sound Technology.
  • Робота від акумулятора більше 9 годин на дозволі Full HD і швидка зарядка батареї.
  • Вихід із сплячого режиму менш ніж за 1 с.
  • Використання якісної матриці з колірним охопленням в 100% sRGB.

Якщо виробник забезпечує свій продукт всіма перерахованими характеристиками, а також якщо пристрій відповідає цільовим показникам по продуктивності, то він увійде до складу платформи EVO. Власне кажучи, модель MSI Prestige 14 Evo якраз відноситься до числа таких ноутбуків – це відразу відображено в його назві, що дуже зручно.

Результати тестування

Перед тим як перейти до тестування, необхідно розібрати ще один момент. На самому початку матеріалу ми сказали, що два однакових ноутбука з процесорами різних компаній знайти дуже важко, а тому, порівнюючи чіпи AMD і Intel, встановлені в лептопах Lenovo і MSI, необхідно знати, наскільки ефективно вони працюють. Збільшення кількості ядер в мобільному процесорі неодмінно позначається на рівні енергоспоживання чіпа. З цією проблемою всерйоз ми зіткнулися в 2018 році, коли Intel представила перші масові 6-ядерні чіпи Coffee Lake, використовувані в потужних ігрових станціях. Зараз же мова йде про енергоефективні процесори, що встановлюються в ультрабуках. Так, рівень TDP 8-ядерного Ryzen 7 4800U становить 15 Вт, але процесор може працювати деякий час за межами ліміту потужності, що ми і спостерігали під час тестування Lenovo IdeaPad Slim 7. Так, рендеринг відео в програмі Adobe Premiere Pro 2020 здійснювався із середньою частотою для всіх восьми ядер 2,7 ГГц. Енергоспоживання чіпа змінювалося в діапазоні від 14 до 34 Вт.

Робота мобільних чіпів Ryzen заявленого TDP здійснюється за допомогою STT V2 – технології, яка допомагає ЦП і ГП працювати більш ефективно за рахунок збору точних даних про температурний режим системи в цілому. Навіть якщо споживання процесора в якийсь момент часу не доходить

до критичної межі, зростання його частоти може бути обмежене температурами як самого чіпа, так і шасі ноутбука.

У Core i7-1165G7, як і у багатьох інших чіпах Intel, є відразу два ліміти потужності. Параметр PL2 дозволяє на невизначений (нетривалий) час серйозно вийти за рамки, скажімо так, раціонального енергоспоживання процесора. Це робиться для того, щоб ноутбук виконав якусь нескладну задачу – будь то запуск операційної системи, відкриття браузера або завантаження програми – максимально швидко. Наприклад, в MSI Prestige 14 Evo значення PL2 процесора становить значні 64 Вт.

Після певного часу чіп перемикається з PL2 на значення PL1, яке безумовно буде менше. У ноутбуці MSI значення PL1 становить 36 Вт, але ми бачимо, що кулер лептопа не справляється з таким навантаженням. А тому енергоспоживання Core i7-1165G7 насправді змінюється в діапазоні від 22 до 43 Вт. Це цілком укладається в характеристики роботи процесора, заявлені виробником, так як 4-ядерний Tiger Lake має регульовану величину TDP в межах 12-28 Вт. Тобто в інших лептопах Core i7-1165G7 може працювати як швидше, так і помітно повільніше. Ці ж слова відносяться і до Ryzen 7 4800U.

Для тестування ноутбуків ми використовували різне програмне забезпечення.

Додатки:

  • Corona 1.3. Тестування швидкості рендерингу за допомогою однойменного рендеру. Вимірюється швидкість побудови стандартної сцени BTR, використовуваної для вимірювання продуктивності.
  • WinRAR 6.0. Вбудований бенчмарк.
  • Blender 2.90. Визначення швидкості фінального рендерингу в одному з популярних вільних пакетів для створення тривимірної графіки. Вимірюється тривалість побудови фінальної моделі pavillon_barcelona_v1.2 з Blender Benchmark.
  • x264 FHD Benchmark. Тестування швидкості транскодування відео у формат H.264 / AVC.
  • x265 HD Benchmark. Тестування швидкості транскодування відео в формат H.265 / HEVC. У таблицях і графіках зазначено середнє ціле значення, отримане після п’яти запусків тесту.
  • Cinebench R23 – стандартний бенчмарк для тестування швидкості рендерингу в Cinema 4D R23.
  • Adobe Premiere Pro 2020. Рендеринг проекту в дозволі 4K. Запуск Standard Benchmark за допомогою PugetBench for Premiere Pro 0.92 BETA.
  • Adobe Photoshop CC 2020. Запуск тесту Basic Benchmark за допомогою PugetBench for Photoshop CC 0.93 BETA.
  • Topaz Video Enhance AI v1.2.3. Тестування продуктивності заснованої на ІІ програмы для поліпшення деталізації відео. У тесті використовується вихідне відео з роздільною здатністю 1280 × 720, яка збільшується на 150% з використанням моделі Artemis-HQ: P, HQ, MC.
  • JetStream 2 і WebXPRT 3 (браузер – Google Chrome). Тестування продуктивності при роботі інтернет-додатків, побудованих з використанням алгоритмів HTML5 і JavaScript.
  • VeraCrypt 1.24. Тестування криптографічної продуктивності. Використовується вбудований в програму бенчмарк, який використовує потрійне шифрування Kuznyechik-Serpent-Camellia.
  • Fritz 9 Chess Benchmarks. Тестування швидкості роботи популярного шахового движка.

Комплексні бенчмарки:

  • Futuremark PCMARK10 Professional Edition 2.1.2177. Тестування в сценаріях Essentials (звичайна робота середньостатистичного користувача: запуск додатків, серфінг в Інтернеті, відеоконференції), Productivity (офісна робота з текстовим редактором і електронними таблицями), Digital Content Creation (створення цифрового контенту: редагування фотографій, нелінійний відеомонтаж, рендеринг і візуалізація 3D -моделей).
  • 3DMark Professional Edition 2.11.6846. Тестування в сцені Time Spy.

Ігри (дозвіл Full HD):

  • World of Tanks enCore. DirectX 11. Бенчмарк. Режим «Середній».
  • Gears Tactics. DirectX 12. Бенчмарк. Середня якість графіки, 4х AF.
  • Fallout 4. DirectX 11. Пустки. Середня якість графіки, 4x AF, TAA,
  • GTA V. DirectX 11. Вбудований бенчмарк (остання сцена). Висока якість графіки, 4x AF, АА – викл., тіні – м’яко, додаткові налаштування якості – викл.
  • Counter Strike: Global Offensive. DirectX 9. FPS Benchmark. Середня якість графіки, 4x AF, 4x AA.

Продуктивність ноутбуків в іграх визначалася за допомогою добре відомої програми MSI Afterburner. Вона дозволяє отримати час рендерингу кожного кадру. Використання 99-го процентиля замість показників мінімальної кількості кадрів в секунду обумовлено прагненням очистити результати від випадкових сплесків продуктивності, які були спровоковані не пов’язаними безпосередньо з роботою основних компонентів платформи причинами.

Тестування ноутбуків проводилося в Windows 10 2004 за останніми встановленими версіями драйверів.

Типове навантаження ноутбука

Найскладніше питання, на яке нам з вами доведеться відповісти, звучить так: а для чого саме потрібен компактний і легкий ноутбук? Зрозуміло, що користуватися такими моделями, як Lenovo IdeaPad Slim 7 і MSI Prestige 14 Evo, виявляється дуже зручно, адже їх завжди і скрізь можна брати з собою. Ми про інше. Хтось таким ноутбуком користується виключно як друкарською машинкою і центром розваг в поїздках. Лептоп дозволить завжди бути в Мережі, користуватися браузером, мессенджерами, соцмережами, дивитися відео, слухати музику і іноді грати в якісь простенькі ігри. Іноді, потрібно запустити на такій машині «Фотошоп», щоб швиденько обробити пару-трійку фотографій – та й годі.

А хтось, можливо, розглядає подібні пристрої як повноцінну робочу станцію, «вішаючи» на лептоп виконання досить ресурсномістких завдань: постійні рендери графіки і відео, роботу з фотографією і звуком – різні ситуації бувають, і у ноутбуків буває різне застосування.

Думаємо, все ж власники ультрабуків частіше користуються своїм «похідним спорядженням» за першим сценарієм. І тут Core i7-1165G7 в порівнянні з Ryzen 7 4800U аж ніяк не виглядає хлопчиком для биття.

Наприклад, в тесті PCMARK 10 лептоп Lenovo (на базі AMD) виявився швидшим моделі MSI (на базі Intel) всього на 492 бали. Різниця – символічна (10%), і здобута вона в основному за рахунок підтеста Digital Content Creation. Він присвячений багатопотоковим ресурсоємним навантаженням: редагування фото і відео, а також 3D-рендерингу і візуалізації – і тут дворазова перевага в кількості ядер Ryzen 7 4800U дає про себе знати.

А ось в такому сценарії, як Essentials (швидкість запуску додатків, роботи браузера та веб-конференцій), лептоп MSI навіть виявився попереду. Тому що Core i7-1165G7 працює на більш високій частоті і до того ж володіє новою швидкою мікроархітектурою.

Ті ж браузерні тести віддають пальму першості вже виключно системі з Core i7-1165G7. Тому що тут мова йде про навантаження на один-два потоки процесора.

Якщо вбудований GPU чіпів Ice Lake складався з 64 виконавчих блоків одинадцятого покоління, то в Tiger Lake число виконавчих блоків зросло до 96 штук. А техпроцес 10 нм SuperFin посприяв ще і зростанню тактової частоти – до 1,3 ГГц. Все це призвело до того, що в іграх лептоп MSI помітно випереджає модель Lenovo. В середньому перевага графіки Xe над вбудованим в чіпи Ryzen прискорювачем склала 26% – ось таку різницю символічною вже не назвеш.

І все ж вбудована графіка – це вбудована графіка. Наївно очікувати від неї звершень на кшталт тих, на які здатні ігрові відеокарти початкового рівня (наприклад, GeForce GTX 1 650). З іншого боку, ми бачимо, що GPU Intel Xe дозволяє грати в невимогливі ігри, а також хіти минулих років – при цьому не обов’язково викручувати всі налаштування до мінімуму.

Продуктивність в ресурсоємних додатках

А ось де лептоп з Ryzen 7 4800U дійсно виявляється поза конкуренцією, так це в ресурсоємних додатках, що використовують максимум потоків центрального процесора. Тут лептоп Lenovo на платформі AMD помітно випереджає ноутбук MSI з чіпом Intel. Ще б пак, адже ми порівнюємо 16 потоків Zen 2 з 8 потоками Willow Cove.

З іншого боку, не те щоб ми бачили повний крах Core i7-1165G7. Ніде немає дворазової переваги Ryzen 7 4800U перед опонентом. Наприклад, у Vera Crypt лептоп Lenovo виявився швидшим за всіх на 6%. В «Короні» система з «червоним» чіпом справляється з рендерингом на 41% швидше. Це означає, що мікроархітектура Willow Cove дійсно виявляється помітно продуктивнішою «вічно молодого» Skylake – ті чіпи якраз можуть відстати в два рази.

Цікаво йдуть справи з тестуванням ноутбуків в програмах компанії Adobe. Наприклад, рендеринг невеликого ролика в дозволі 4K ноутбук MSI виконав на 23% повільніше – не таке вже й велике відставання для чіпа з удвічі меншою кількістю потоків. Все дуже просто: не всі операції в цьому фоторедакторі добре розподіляти на вісім потоків. Як наслідок, інтелівський чотириядерник, що працює на більш високій тактовій частоті, дозволяє помітно скоротити перевагу.

Доказом є результати бенчмарків PugetBench, які моделюють різні патерни завантаження ноутбука, задіюючи не тільки потужність обчислювальних ядер, але і можливості вбудованої графіки. У цих бенчмарках переможцем взагалі виявився Core i7-1165G7.

Висновки

На наш погляд, і у AMD, і у Intel вийшли гарні платформи для використання в легких компактних ноутбуках. Такі чіпи, як Ryzen 7 4800U, відмінно проявляють себе в ресурсоємних додатках (якщо ми говоримо про низьковольтні процесори зі скромним TDP). Лептопи ж з Core i7-1165G7 краще виступають в сфері споживання контенту: веб-серфінгу і іграх. Не можна не помітити, що вбудована графіка Xe стала помітно швидше як своїх прабатьків, так і конкурентів.

І все ж ми вважаємо, що ноутбук вибирають не виключно за можливостями центрального процесора. При виборі ультрабука важливо орієнтуватися і на інші характеристики, в тому числі екран і механічні якості. А тому представлені в цій статті результати тестування є лише орієнтиром. Впевнені, Ви зробите правильний вибір.