Недавні записи
- БЗВП у закладах вищої освіти 25.01.2025
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
Інноватор і новатор: визначення та відмінності
Щоб розібратися в тому, до якої категорії – новаторів або інноваторів – віднести сучасних підприємців, необхідно, перш за, розібратися в значенні кожного з цих двох понять.
Підприємець – новатор або інноватор?
Визначення:
1. Новатор – це людина, яка відкриває нове, корисне для суспільства, або ж створює ідеї для розробки нововведень в різних областях;
2. Інноваторами ж вважаються люди, здатні отримати комерційну вигоду від реалізації будь-якого нововведення. При цьому вони самостійно організовують процес по вилученню потенціалу з проекту і його подальшої монетизації.
Висновок: відмінність між новаторами та інноваторами полягає в тому, що вони виконують абсолютно різні ролі в інноваційному процесі, володіючи при цьому певними особистісними та професійними якостями. Новатор служить джерелом ідей для створення унікальних проектів або отримання нових знань, тоді як інноватор виступає ініціатором створення бізнесу.
Для успішного ведення бізнесу людині потрібні специфічні організаторські здібності, здатність нести відповідальність за проекти, відсутність боязні ризику. Таким чином, підприємці більшою мірою грають роль інноваторів, які забезпечують ефективність бізнесу і просування новацій.
Деякі дослідники вважають інноваторів конфліктогенним чинником, адже суспільство ставиться до них по-різному: одні люди із захопленням, інші – з ненавистю. Тому що, з одного боку, пропоновані ідеї стають надійним фундаментом для створення конкурентоспроможного проекту, а з іншого – на час позбавляє колектив спокійного життя. Але через свою діяльність шукачі стають уразливими, втрачаючи в процесі пошуків час, гроші, здоров’я, друзів …
Інноватори – це люди, які постійно прагнуть привнести щось нове в сьогоднішній день, зробити вже набридлі речі оригінальними і цікавими. Сучасне суспільство захоплюється такими талантами з просування унікальних ідей. Однак інноватори далеко не у всіх викликають довіру, ламаючи стереотипи і вносячи зміни в давно прийняті підвалини і міцні основи світобудови. Так хто ж вони насправді і наскільки їхня робота важлива?
Хто такий інноватор?
На питання про те, хто такі інноватори, намагаються дати точну відповідь соціологи і психологи, філософи та історики, культурологи та інші дослідники.
Інноватор – це людина, яка є центральною фігурою всіх перетворень в суспільстві. Завдяки неспокійному характеру, він не сидить на місці, постійно намагається привнести в своє життя і життя оточуючих якесь нововведення, навіть затіває «інноваційні конфлікти» з метою втілити власну ідею в реальність.
Будь-яке нововведення призводить до різних змін в суспільстві, змушуючи людей звикати до іншого укладу життя. У зв’язку з цим, багато людей вважають інноваторів небезпечними: вони рідко залишаються задоволені простими рішеннями тієї чи іншої задачі, постійно відчувають проблеми в спілкуванні з оточуючими, зокрема з робочим колективом. Однак, з іншого боку, саме вони виконують роль «двигуна» в компаніях, на виробництвах, а також забезпечують постійний розвиток суспільства і різних сфер людського життя.
4 типи
Альбрехт Дюрер, художник XVI століття, написав картину «Чотири апостоли», яка повністю розкриває особливості характеру інноватора на етапах процесу реалізації нових проектів.
Використовуючи дюрерівське полотно, виділяють чотири темпераменти:
• Духовний лідер і ідейний натхненник;
• Методист;
• Прагматик;
• Політик.
Духовними лідерами і ідейними натхненниками виступають інноватори, яким не чуже людське майбутнє, тому вони вважають за краще всіма способами боротися зі злом. Представляючи суспільству ідеї, вони не шукають для себе вигоди. До такого типу відносяться сангвініки.
Методисти намагаються постійно порівнювати свої проекти з уже існуючими, виділяючи їх переваги та недоліки, визначаючи ступінь ризику при реалізації. Їх головне прагнення – визначити, чи буде їх новинка унікальною, і для кого стане корисною. Тому їх винаходи часто спрямовані на поліпшення побутових і робочих умов.
Прагматики – це інноватори, які за своєю природою виступають, як правило, менеджерами. Вони роблять ставку на пошук ефективних засобів і створення спеціальних технологій для успішної і вигідної реалізації проекту, який приніс би прибуток. Такі люди відрізняються хорошими організаторськими і керівними здібностями, але відносяться до всього насторожено і з часткою сумніву.
Політики – вторинні ідеологи, які здійснюють захист ідеї на рівні влади. Вони роблять сильний вплив на формування думки навколишнього суспільства. Проте, досить багато уваги вони приділяють можливості змінити підвалини в кращу сторону, забезпеченню можливості отримати власну вигоду. Політики вкрай рідко підтримують чужі проекти, боячись втратити ласий шматочок.
Як бачимо, художник зобразив на полотні не просто апостолів, а своїх сучасників – мислителів, бунтівників, людей, які постійно перебувають у пошуках чогось кращого, більш високого. Саме такою є діалектика будь-якої інновації на різних стадіях її розвитку. Так, спочатку запропонована ідея сама по собі може бути хорошою, однак потім вона проходить перевірку на «виживання», здатність «прирости» до людства. Кожен з них, в залежності від способу діяльності, реалізує проект, намагаючись зробити його корисним і прибутковим.
Яким повинен бути сьогодні інноватор?
Сучасні дослідники інноваторів стверджують, що в наш час перед цими людьми стоїть завдання підвищеної складності: їм необхідно всі знання, досвід, енергію і сили вкладати в те, щоб винайти нове і реалізувати його.
Однак це далеко не єдине завдання! Адже мало створити досі невідоме, необхідно ще гідно презентувати його суспільству і довести, що представлений проект не тільки оригінальний і цікавий, але ще й корисний. Інноватору доводиться витрачати свій час, сили, нематеріальні засоби, а також гроші на те, щоб оточуючі його люди визнали спроможність ідеї. Як правило, для досягнення мети така людина не шукає легких шляхів. Тому він стає шукачем, прагнучи зробити раптову думку відчутною і зрозумілою всім.
Крім того, людям в XXI столітті доводиться складніше, ніж їх попередникам, – здається, що все вже винайдено, і по-справжньому здивувати людство важко. Тому для досягнення успіху їм слід не боятися проявляти фантазію і постійно експериментувати.