Недавні записи
- БЗВП у закладах вищої освіти 25.01.2025
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
Інноваційні тренди прийняття управлінських рішень у агробізнесі
Присяжнюк Оксана
(Житомир, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Сучасні технології управління)
ІННОВАЦІЙНІ ТРЕНДИ ПРИЙНЯТТЯ УПРАВЛІНСЬКИХ РІШЕНЬ У АГРОБІЗНЕСІ
Постановка проблеми. Аграрний сектор є одним із найбільш значущих чинників впливу на економіку нашої країни. Особливістю ведення бізнесу в аграрній сфері є присутність значної частки невизначеності, що посилюється залежністю від природних факторів (ведення рослинництва) та потребою врахування особливостей вирощування живих організмів (тваринництво) у прийнятті управлінських рішень. Зважаючи на це, визначення інноваційних трендів та їх врахування при прийнятті управлінських рішень є досить актуальним.
Результати дослідження. Розвиток сучасного аграрного бізнесу супроводжується складними загальноекономічними умовами, вплив яких посилюється пандемією COVID-19. Зважаючи на це, важливого значення набуває потреба у використанні нових підходів і технологій при прийнятті управлінських рішень. Проведені дослідження свідчать про досить широке застосування у сучасному аграрному менеджменті смарт-технологій. До таких відносять так звані «розумні технології», які полегшують прийняття управлінських рішень у рослинництві, зокрема, нині застосовуються виробниками сільськогосподарської продукції «точне землеробство», а також технології, що дозволяють вести облік використання пального та виконаних робіт [1]. Тому основою прийняття управлінських рішень є вивчення інновацій, що полегшують господарську діяльність та забезпечують найвищу продуктивність за умови раціонального використання ресурсів та запобігання перевитрат. Це як відомо, передумови досягнення основної мети діяльності бізнес-організацій – максимізації прибутку.
Заслуговує на увагу активізація застосування автоматизованих систем управління в агробізнесі. Зокрема, мова йде про спрощення прийняття управлінських рішень типового характеру та можливість прийняття оперативних управлінських рішень за допомогою використання програмних продуктів [3]. Вважаємо, що застосування програмного забезпечення є безумовно важливим аспектом прийняття управлінських рішень, проте ці системи не можуть врахувати впливу соціально-психологічних чинників, мотивів поведінки людського ресурсу, як у процесі прийняття (інтелектуальний процес), так і при виконанні управлінських рішень. Підтвердженням важливості даного аспекту є пропозиція сучасних дослідників процесу прийняття управлінських рішень розраховувати інтегральний індекс інноваційно-інтелектуальної складової управлінської праці, який по-суті відображає ефективність прийнятого рішення [2]. Окрім цього, слід зважати, що не всі аграрні підприємства (особливо малі фермерські господарства) мають фінансову спроможність застосувати новітнє програмне забезпечення для автоматизації управлінських процесів. Враховуючи це, процес прийняття управлінських рішень в агробізнесі на інноваційній основі має комплексно поєднувати інтелектуальну працю, працю, що забезпечує виконання рішень керівництва та спрощувати (за наявності такої можливості) їх взаємодію через застосування інноваційних програм опрацювання інформації та технологій що дозволяють оптимізувати всі процеси.
Враховуючи те, що кожна зі складових технології адміністративного менеджменту (планування, організація, мотивація та контроль) передбачає прийняття управлінських рішень, то слід звернути увагу на можливість максимально автоматизувати планові, організаційні та контролюючі рішення, проте ефективні рішення у сфері мотивації потребують активізації соціально-психологічних впливів, їх аналізу та виявлення потреб працівників і їх ставлення до визначених явищ, процесів. Тому вважаємо, що при прийнятті управлінських рішень у сфері мотивації (особливо нематеріальної) має бути зосередження уваги на працівниках, проблемах формування соціально-психологічного клімату тощо.
Висновки. Агробізнес працює в умовах посилення невизначеності, як наслідок підвищення рівня ризиковості прийняття управлінських рішень. Проте, як свідчать проведені дослідження, сучасні інноваційні технології дозволяють максимально спростити їх прийняття (точне землеробство, облік пального, виконаних робіт, програми з прийняття рішень в аграрній сфері та ін.). Поряд з цим слід звернути увагу на неможливість у повній мірі приймати рішення за допомогою програмного забезпечення, особливо у сфері нематеріальної мотивації. Зважаючи на це, основним завданням сучасних керівників при прийнятті управлінських рішень на інноваційній основі є оперативне відслідковування появи новинок, що можуть полегшити управлінську діяльність у поєднанні з акцентом уваги на соціально-психологічні чинники та мотивацію працівників.
Література:
1. Смарт-технології в агроменеджменті. URL: https://blog.agrokebety.com/smart-tehnologii-v-agro-menedgmente-ua
2. Терещенко С.І. Ефективність прийняття управлінських рішень в умовах інтелектуалізації праці. Економіка АПК. 2017. № 1. С. 74-80
3. Управління агробізнесом для України. URL: http://quartz.com.ua/upravlenie-agrobiznesom-dlya-ukrainy/