FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Березень
2023

Громадянин Грузії може купити БТА Банк – АМКУ

Київ. 7 березня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Антимонопольний комітет України (АМКУ) 2 березня надав громадянину Грузії, ім’я якого поки що не називається, дозвіл на купівлю БТА Банку, йдеться в інформації на сайті відомства.

“Надано дозвіл на придбання фізичною особою – громадянином Грузії акцій акціонерного товариства “БТА Банк”, що забезпечує перевищення 50% голосів у вищому органі управління товариства”, – зазначив АМКУ.

Інформація про намір такого придбання наразі відсутня в системі розкриття НКЦПФР.

Наразі 100% акцій українського БТА Банку належать казахстанському БТА Банку – колись одному з найбільших банків Казахстану, який декілька років тому здав там банківську ліцензію. Наразі фактично є компанією з управління активами, якою володіє казахстанський бізнесмен Кенес Ракішев і Fincraft Group (раніше – Novacom Corporation) – холдингова компанія, єдиним власником якої є Ракішев.

У грудні 2021 року АМКУ дозволив фінтех-компанії Kaspi.kz (Казахстан) Kaspi.kz купити український БТА Банк. У жовтні того самого року Kaspi.kz заявила про підписання договору купівлі-продажу 100% акцій банку і плани завершити операцію в першому півріччі 2022 року. “Він купується виключно для отримання банківської ліцензії в Україні. Це дасть нам змогу запустити фінтех-продукти, відкривати мобільні гаманці, рахунки та інше”, – йшлося у звіті за третій квартал, оприлюдненому на офіційному сайті Kaspi.kz. Вартість угоди не розголошували.

CEO і одним із найбільших акціонерів Kaspi.kz із пакетом, згідно з інформацією на сайті, 25% є громадянин Грузії Михайло Ломтадзе (Mikheil Lomtadze), який раніше був партнером у Baring Vostok Capital Partners, одному з фондів якого належить ще 29% акцій Kaspi.kz.

Тоді ж зазначалося, що БТА банк веде обмежену операційну діяльність, у нього немає відділень і кредитного портфеля.

На початку жовтня 2021 року Kaspi.kz завершив операцію з придбання платформи онлайн-платежів в Україні Portmone Group, контрольний пакет якої належав Europe Virgin Fund (EVF). Зазначалося, що це надасть Kaspi платіжну ліцензію та акредитацію Visa і MasterCard в Україні, а Україна в середньостроковій перспективі також може стати важливим джерелом ІТ-талантів і центром розвитку Kaspi.

“БТА Банк Україна” заснований у 1992 році. Згідно з даними НБУ, станом на 1 січня 2023 року за розміром активів банк посідав 65-те місце (278,7 млн грн) серед 67 діючих банків в Україні. Збиток фінустанови у 2022 році становив 33,6 млн грн.

“На думку керівництва, незважаючи на невизначеність із негативними наслідками воєнної агресії РФ проти України…, використання припущення щодо спроможності банку продовжувати свою діяльність на безперервній основі є адекватним зважаючи на: належний рівень достатності капіталу, згідно з вимогами НБУ, – 112,19% (2021 року – 121,08%); наміри акціонерів й надалі підтримувати діяльність банку; суттєвий рівень ліквідності (зокрема сформований за рахунок власних коштів банку)”, – зазначалося у звіті БТА Банку від 25 січня 2023 року.