FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

16
Серпень
2021

 Громадський контроль за діяльністю національної поліції україни

 Верескун Микола Сергійович

курсант 2-го курсу, спеціальність 262 «Правоохоронна діяльність» Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ

ПРАВО (Адміністративне і фінансове право)

 Громадський контроль за діяльністю національної поліції україни

Ми розглянемо громадський контроль, так як ефективна діяльність громадянського суспільства є дієвим способом підвищення роботи органів Національної поліції у сфері здійснення поліцейських послуг. З огляду на те, що сьогодні в науковій літературі відсутнє єдине визначення поняття «громадський контроль», як і у сфері діяльності органів Національної поліції.

Якщо ж говорити за Конституцію України, яка закріплює положення, до народу з певним та єдиним джерелом влади. Держава вирішила, що потрібно взяти до уваги саме «громадський контроль» для кращої прозорості в Національній поліції.

Певні аспекти громадського контролю досліджували науковці в своїх наукових працях, а саме: О. Андрійко, С. Братель, С. Вітвіцький, С.Денисюк, А. Крупник, С. Кушнір, В. Латишева, В. Малиновський, Л. Наливайко, С. Новіков, В. Погорілко, О. Полтараков, Л. Рогатіна, І. Сквірський, С. Тимченко, С. Шестак, О. Щербанюк та інші.

Доведеться звернути увагу на тому, що праця НП України в першу чергу ґрунтується на принципах, закріплених у розділі ІІ Закону України «Про Національну поліцію». Відповідно до ч. 1 ст. 9 одним із таких принципів діяльності є відкритість та прозорість, головне призначення яких полягає у звільненні поліції від політичного впливу та корупційних ризиків у їхній діяльності. Дієвим способом дотримання принципу відкритості та прозорості діяльності органів Національної поліції є громадський контроль. Незважаючи на те, що зазначений вид контролю не є новим, часто він має формальний характер. Дієві та ефективні можливості щодо реалізації громадського контролю надає реформування законодавства у сфері діяльності поліції.

А також ми виділяємо саме значення «контроль» деякі науковці гадають, що саме визначеня походило с французької, латинської мови. У «Великому тлумачному словнику сучасної української мови» зазначаються одразу декілька визначень контролю, серед яких: перевірка відповідності контрольованого об’єкта встановленим вимогам; перевірка, облік діяльності кого-, чого-небудь, нагляд за кимось, чимось; установа чи організація, що здійснює нагляд за ким-, чим-небудь або перевіряє його.

Горомадський контроль має загальні форми:

  1. Представництво громадськості     в     колегіальних     органах та територіальних підрозділів Національної поліції.
  2. Організація опитування                     громадськлї    думки              про  діяльність Національної поліції.
  3. Участь в обговоренні та прийняті нормативно-правових актів, які регуляють діяльність Націоналтної поліції.

Отже, якщо ж ми говоримо про висновок то громадський контроль за діяльністю Національної поліції як діяльність громадян чи то їх об’єднань, що здійснюється з використанням комплексу правових, організаційних, інформаційних заходів, встановлених Конституцією та Законами України в умовах розбудови демократичної, соціальної, правової держави, що сприяє отриманню об’єктивної інформації про діяльність органів (підрозділів) поліції, у свою чергу забезпеченню ефективної діяльності, спрямованої на охорону прав і свобод людини, протидію злочинності, підтримку публічної безпеки та порядку.

Список використаних джерел:

  1. Конституція України Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, №                     30,           ст.                           141

https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/254%D0%BA/96%D0%B2%D1%80#Text

  1. Великий тлумачний словник сучасної української мови (з дод., допов. та CD) / уклад. і голов. ред.

В.Т. Бусел. Київ ; Ірпінь, 2007. С. 569.

  1. Про Національну поліцію : Закон України від 07.2015 р. No 580-
  • Відомості Верховної Ради України. No 40-41. Ст. 379.
  1. Поклад О.В. Засоби та способи громадського контролю за діяльністю поліції в Україні. Вісник Запорізького національного уніерситету. Юридичні науки. №4 (2).2015.С.114-120.

Науковий керівник: викладач кафедри адміністративного права, процесу

та адміністративної діяльності Захарченко О.В.