FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

26
Квітень
2021

Готування до кримінального правопорушення

Черкас Олександр
(Дніпро,Україна)
ПРАВО
(Кримінально-процесуальне право)
ГОТУВАННЯ ДО КРИМІНАЛЬНОГО ПРАВОПОРУШЕННЯ
Кримінальне правопорушення, яке є явищем, притаманним соціальному життю людини, крім суттєвих характеристик, що є його особливостями та складом, є й інші, пов’язані з його розвитком у часі, ситуацією його вчинення не однією особою, а група людей з правовими наслідками вчинення кількох злочинів однією особою.
Частина 1 ст. 14 Кримінального кодексу України дає таке визначення готуванню: готування до кримінального правопорушення – це пошук або пристосування засобів чи знарядь, пошук співучасників або змови для вчинення кримінального правопорушення, усунення перешкод та інше навмисне створення умов для вчинення кримінального правопорушення[1].
Підготовка до кримінального правопорушення – це початкова стадія вчинення кримінального правопорушення, один із видів незакінченого кримінального правопорушення. Готуючись до кримінального правопорушення, дії винного ще не спрямовані безпосередньо на об’єкт і не піддають його безпосередній небезпеці. Суб’єкт ще не вчинив діяння, що є необхідним свідченням складу кримінального правопорушення. З об’єктивної точки зору підготовка до кримінального правопорушення може виявлятися в різних діях, але спільне для всіх них полягає в тому, що всі вони передбачають створення умов для вчинення конкретного закінченого кримінального правопорушення. Однак воно не було завершено, воно припиняється з незалежних від винного причин[2].
З суб’єктивної сторони підготовка до кримінального правопорушення можлива лише з прямим умислом, тобто винний усвідомлює, що створює умови для вчинення певного кримінального правопорушення і хоче створити такі умови. У той же час він має намір не обмежуватися підготовкою до кримінального правопорушення, яке може бути повним і неповним, а вчиняти такі дії, що призведуть до закінчення кримінального правопорушення, але він не реалізує свого наміру це зробити покласти край кримінальному правопорушенню з незалежних від нього причин.
Отже, готування визнається самостійним видом кримінального правопорушення лише тоді, коли злочинна діяльність особи була припинена до вчинення кримінального правопорушення, передбаченого Особливою частиною Кримінального кодексу, до якого вона готувалася. Таким чином, у структурі підготовки до кримінального правопорушення необхідно виділити готування як самостійний вид кримінального правопорушення та кримінальне правопорушення, передбачене Особливою частиною Кримінального кодексу, до якого особа готувалася.
Література:
1. Кримінальний кодекс України поточна редакція — Редакція від 30.12.2020 Електронний ресурс: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2341-14#Text
2. Баулін Ю. В. Звільнення від кримінальної відповідальності. 2004.С.45.
Науковий керівник: старший викладач Савенко Вікторія Петрівна