FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Лютий
2023

Голова МЗС України прогнозує складнощі із "зерновою ініціативою" при кожному наступному її продовженні

Мюнхен. 19 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Україна порушує питання саботажу Росією роботи Чорноморської зернової ініціативи на Мюнхенській безпековій конференції, повідомив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба агентству “Інтерфакс-Україна” в суботу.

“Це питання буде ставитися регулярно – щоразу, коли закінчуватиметься термін меморандуму. Минулого разу теж була дискусія”, – сказав він у кулуарах “Українського ланчу”, який організували Фонд Віктора Пінчука та YES на полях Мюнхенської конференції з безпеки.

“Без Росії є (варіант) – коли Росії не буде, ось вам і буде варіант без Росії”, – додав він, відповідаючи на питання про можливість знайти альтернативний варіант, щоб не залежати від Росії.

Як повідомлялося, у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та РФ відбулося підписання двох документів – Чорноморської зернової ініціативи – строком дії 120 днів щодо створення коридору для вивезення зерна із трьох українських портів – “Чорноморська”, “Одеси” та “Південного”.

Росія незадовго до продовження зернової ініціативи наприкінці жовтня заявила про вихід із неї, через що тимчасово рух судів було припинено. Однак потім воно все ж таки відбулося – з 19 листопада на чергові 120 днів, хоча Україна пропонувала безстрокове продовження.

15 лютого цього року Кулеба у спільній заяві з віцепрем’єром – головою Мінвідновлення Олександром Кубраковим закликали від імені України міжнародне співтовариство, зокрема ООН та Туреччину як гарантів Чорноморської зернової ініціативи, вимагати від РФ негайного припинення штучних затримок у її роботі та розблокування торговельного судноплавства в українські порти Чорного моря.

Українська сторона зазначає, що представники РФ у складі інспекційних груп при Спільному координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, що прямують через протоку Босфор в/з українських портів. Щодня із запланованих 10 інспекцій зазвичай відбувається менше половини. В результаті, лише за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства, а черга з суден, що чекають на інспекцію, в Босфорі перевищила 140 одиниць.

Представники України зазначили, що Росія користується можливістю безперешкодного торговельного судноплавства з російських чорноморських портів: обсяг перевезень через морські порти РФ в Азово-Чорноморському басейні в 2022 році склав понад 250 млн тонн, що перевищило показники 2021 року.