Недавні записи
- Посольство Киргизстану в Києві організувало захід для дітей 06.12.2024
- Економіка України та світу: аналіз від Experts Club 04.12.2024
- У Києві відсвяткували 30 – річчя ТПП Франція – Україна та свято молодого вина – Божоле Нуво 03.12.2024
- Офіційний курс гривні у вівторок ослаб ще на 7 копійок 27.11.2024
- Як захиститися під час обстрілів у місті: урок для учнів від ветерана російсько-української війни 23.11.2024
Глава Eni: Зараз майже неможливо знизити ціни на енергоресурси, потрібно 6-7 років, щоб збільшити видобуток
Київ. 16 січня. Інтерфакс-Україна – Попит на нафту і газ зараз перевищує пропозицію через недостатні інвестицій у попередні роки, заявив глава італійської Eni Клаудіо Дескальці на енергетичній конференції в Абу-Дабі в суботу.
Зі схожими заявами виступили і міністр енергетики Катару Саад Шеріда аль-Каабі та міністр нафти ОАЕ Сухейль аль-Мазруї.
Як сказав Дескальці, він не турбується про високі ціни на нафту, тому що європейські компанії протягом кількох років домагалися зниження рентабельності видобутку і зараз вона становить близько $40 за барель за вдвічі вищих цінах на нафту. "Що стосується решти, потрібне збільшення видобутку, щоб знизити ціни, але зараз це практично неможливо, оскільки потрібно 6-7 років або навіть більше, якщо йдеться про нові проєкти", – сказав він.
Водночас, наголосив Дескальці, зараз складно отримати фінансування на нафтогазові проєкти, оскільки потрібно виконати вимоги фінансових інститутів щодо досягнення цілей кліматичної нейтральності, і якщо великі компанії можуть це зробити, то дрібнішими складніше.
Крім того, наголосив він, після COVID-19 спостерігається розрив ланцюжків поставок і зараз, щоб вижити, "все (для виробництва – ІФ-У) має бути у твоїй країні".
Дескальці також висловився за збільшення компетентності людей, які ухвалюють рішення щодо енергетики.
"Світ ніколи не говорив про енергетичну безпеку, тому що енергія – скрізь (..), так само, як не говорив про вірус COVID-19. І за одну ніч усі стали експертами (..), і це створило великий безлад. Потрібно бути компетентними, інакше можна наразити людей на небезпеку (..) через неправильне рішення", – застеріг він.
У свою чергу радник президента США з енергетичних питань Амос Хокштейн заявив, що адміністрація президента Джо Байдена, безсумнівно, матиме багато розбіжностей із виробниками нафти та газу, але зараз потрібно вступити в діалог, як жити в "екстраординарний час", коли в Європі триває збройний конфлікт, що впливає на енергетичний ринок.
Він наголосив, що попит на нафту і газ зростає, і потрібен діалог із виробниками в США про додаткове виробництво, щоб знизити інфляційний тиск, щоб переконатися, що у США та світі достатньо енергії, "поки ми рухаємося до енергопереходу".
Так, зауважив Хокштейн, треба обговорити, чи є у компаній "надприбутки, які можна інвестувати у видобуток", зауваживши, що деякі компанії вже оголосили про зростання капіталовкладень на 2023 рік, не уточнивши, чи зросте від цього виробництво. При цьому він сказав, що податок на надприбутки (windfall tax) є одним із інструментів, який поки що "не на столі".
Міністр енергетики Катару висловився за поступовий енергоперехід від викопних джерел енергії, але зазначив, що ці питання мають ґрунтуватися не на "політичному порядку денному людей, які хочуть бути обраними", а на реальності того, що можна досягти у конкретний час.
"Газ потрібен, тому що вітер не дме весь час, сонце не світить постійно, а технології потрібно ще розвинути. Я не згоден, що газ – це перехідне паливо, він буде потрібен ще дуже-дуже довго", – сказав аль-Каабі, пророкуючи таку ж долю й атомної енергетики.
Він наголосив, що у світі мільярд людей зараз позбавлені електрики, і заявив, що це "дуже-дуже-несправедливо, що Захід каже, що африканські країни не повинні інвестувати в нафту та газ, і їм потрібно залишатися зеленими". Міністр Катару наголосив, що людям потрібна і нафта, яка використовується не лише як паливо, а й як сировина для нафтохімії, продукція якої є скрізь.
"Багато хто думає, що ми щасливі від високих цін на нафту і газ, але виробники найбільше бояться руйнування попиту", – сказав аль-Каабі. Він також зауважив, що зараз 30% електроенергії у світі виробляється з найбруднішого енергоносія – вугілля, але його, на відміну від нафти та газу, так "не демонізують".
У свою чергу міністр нафти ОАЕ заявив, що з 2000 року країни ОПЕК+ втратили потужності з видобутку нафти на 3,7 млн барелів на добу, а попит на нафту зростатиме, і пропозиції може не вистачити, "те ж саме, впевнений, із газом". При цьому ОАЕ готові при видобутку викопних палив декарбонізувати їх, але в це також потрібні інвестиції.
Аль-Мазруї також наголосив на нестачі інтересу фінансових інститутів інвестувати у видобуток нафти та газу, а також недостатньо конкретні плани країн щодо енергополітики.
За його словами, останнє призвело до того, що країни не захотіли укладати довгострокові контракти на постачання газу, що поставило виробників у складну ситуацію перед фінансистами, бо їм потрібні довгострокові контракти.