FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Вересень
2021

Газ у Європі продовжує аномальне зростання – перевищив $880/тис. куб. м

Москва. 15 вересня. ІНТЕРФАКС – Ціна на газ у Європі продовжує своє ралі в міру настання холодів за повної неготовності європейської газової системи до опалювального сезону. Запаси в підземних сховищах регіону перебувають на рівні історичних мінімумів, а газопровід "Північний потік-2" до початку роботи має пройти довгий шлях погоджень у відомствах ФРН і ЄС.

Ціна найближчого (жовтневого) ф’ючерсу на спотовий індекс TTF на газ на біржі ICE Futures у середу вранці сягнула 72,4 євро за МВт. год, або $884 за тисячу кубометрів, свідчать дані біржі.

Історична перспектива порівняння поточних цінових піків впирається у зліт котирувань у березні 2018 року до тисячі доларів за тисячу кубометрів, коли в Європі вирував легендарний холодний фронт "Звір зі Сходу" (the Beast from the East). Історичний рекорд ціни контракту "на день наперед" на TTF зафіксовано 1 березня 2018 року – 76 євро за МВт.год, або $969 за тисячу кубометрів.

У серпні 2021 року середнє значення контракту "на день наперед" на TTF становило $533, від початку вересня – вже $683 за тисячу кубометрів. Від початку року середня ціна контракту "на день наперед" на TTF опинилася на рівні $348 за тисячу кубометрів.

Головний чинник зростання ціни – низький рівень запасів газу в підземних сховищах Європи при його обмеженому надходженні трубопроводами та у скрапленму вигляді. До переходу від закачування до відбору з підземних сховищ залишається трохи більше місяця, а рівень запасів ледь перевалив за 70%. На ранок вівторка резерви становили 70,92%, що на 15,65 процентного пункту нижче за середній рівень за останні п’ять років.

"Газпром" наразі не здійснює закачування газу до німецьких підземних сховищ "Реден", "Катаріна", "Ємгум". З понеділка концерн розпочав відбір зі сховища "Бергермеєр" у Нідерландах.

Зростання цін допомагає Європі боротися за потоки скрапленого природного газу. Приплив СПГ на термінали регіону у вересні зростає проти серпня приблизно на 15%.