Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Функціональність регіональної преси в сучасному українському соціумі
Шеломовська Оксана
(Кам’янське, Україна)
СОЦІАЛЬНІ КОМУНІКАЦІЇ. МЕДІА
(Соціальні комунікації. Медіа)
ФУНКЦІОНАЛЬНІСТЬ РЕГІОНАЛЬНОЇ ПРЕСИ В СУЧАСНОМУ УКРАЇНСЬКОМУ СОЦІУМІ
Актуальність теми дослідження детермінується самими умовами існування сучасного соціуму, де саме регіональні мас-медіа як ніщо інше задовольняють потреби територіальних спільнот у місцевій інформації, формують локальну і національну ідентичність, а також моделюють соціальну дійсність і формують відповідну громадську думку. При цьому важливу роль відіграє і регіональна преса, яка, незважаючи на розвиток інтернет-порталів і соціальних мереж, має значну кількість прихильників і, у порівнянні із загальнонаціональними виданнями, не так стрімко втрачає інтерес серед аудиторії.
Ґрунтуючись на чинному законодавстві, регіональні друковані засоби масової інформації (регіональна преса) – це періодичні і такі, що продовжуються, видання, які виходять під постійною назвою, з періодичністю один і більше номерів (випусків) протягом року на підставі свідоцтва про державну реєстрацію, які мають регіональну сферу розповсюдження [1]. У науковому дискурсі, регіональна преса визначається як друковані періодичні видання, які виходять і поширюються в межах будь-якого регіону (адміністративної території)України або мають більш виражене локальне значення, виходячи в окремому місті [2].
Друковані ЗМІ відіграють особливу роль у формуванні громадської думки, у вихованні політичної та економічної культури суспільства, військового духу нації тощо. З регіональної преси громадяни черпають інформацію про ключові події у своєму місті та області, про політику місцевої влади, досягнення та зміни в роботі місцевих освітніх, медичних, інших державних установ тощо. Місцева преса виступає фокусом висвітлення найбільш болючих та цікавих проблем, які є актуальними для місцевої аудиторії. Серед декількох видів друкованих мас-медіа саме місцева преса є таким видом мас-медіа, який містить в собі чи найбільш привабливі для аудиторії публікації: багато інформаційних подач та аналітичних матеріалів, які додають уявлення про події, що вже відбулись, повідомлення рекламного та розважального характеру тощо. Особливого значення це твердження набуває, коли йдеться про друковані медіа. Газети – важливий елемент віддзеркалення часу, який досліджуєш, свідчення як про самі події, так і про те, що залишалось за канвою цих подій [3].
На нашу думку, цікавою і найбільш повною є систематизація функцій регіональної друкованої періодики, до яких належать наступні:
залучення представників громади до суспільного діалогу через надання достатньою кількості інформації про життя громади;
забезпечення суспільної згоди через залучення усіх соціальних груп до діалогу;
watсhdogging (на сторожі демократії) – контроль за владою, що є особливо актуальним в умовах децентралізації та збільшення повноважень місцевої влади;
формування активної місцевої спільноти та відчуття причетності шляхом постановки важливих для усього населення тем для обговорення – чим активніше ЗМІ об’єднує громадян, повідомляючи їм про важливі місцеві новини, тим активніші громадяни долучаються до їх вирішення;
простір для позитивних новин доступною мовою, оскільки об’єднувати громаду краще шляхом позитивних аспектів і висвітлення здобутків.
Місцеві ЗМІ є хронікером життя кожного із членів громади. Вони пишуть про досягнення місцевих жителів, про визначні події – і таким чином мешканці міста чи села дізнаються один про одного, а отже, стають ближчими. Справедливе та рівномірне представлення інтересів різних членів громади в результаті має забезпечити те, що ця громада почуватиметься впевнено й буде готова активно відстоювати свої інтереси [4].
Більш раціональна подача новин, коментування, вміння подати матеріал для вузької аудиторії – приводять до того, що преса має потенціал бути своєрідним «щоденником життя громади» і більше писати про події місцевого значення. Також місцеві газети найкраще пристосовані для того, аби вести зворотну комунікацію із аудиторією, публікувати інформацію про визначні події у житті читачів та готувати матеріали для вузької аудиторії та подавати його доступною мовою.
Отже, регіональна преса залишається вагомим соціальним інститутом, від якого в умовах демократизації і децентралізації залежить відновлення системи культурного забезпечення суспільних процесів, створення і налагодження механізмів формування політичної та економічної культури населення, побудови громадянського суспільства. Регіональна друкована преса залишається важливим інформаційним і комунікаційним носієм, а в надзвичайних ситуаціях ще й самим надійним з них.
Література:
1. Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні : Закон України від 16 лист. 1992 р. № 2782-XII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2782-12 (дата звернення 15.01.2021).
2. Чорна І.В.Тенденції розвитку регіональних засобів масової інформації на прикладі Жмеринської преси. Документознавство. Інформологія. 2015. № 1.С. 109-115. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/bdi_2015_1_16 (дата звернення 25.01.2021).
3. Вербицька Х.І. Проблема державотворення в друкованих мас-медіа Івано-Франківської області [Текст] : дис. … канд. наук із соц. комунікацій : 27.00.01. Рівне, 2016. 204 с.
4. Іванова О., Мойсеєва О., Стеблина Н. Місцева преса: посібник для ЗМІ. Як регіональним журналістам працювати за часів нових медіа та кризи демократії / під ред. О. Іванової. Київ: ТОВ «Бізнесполіграф», 2019. URL: httр://www.ualoсal.media. (дата звернення 29.01.2021).