Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Фукусіма – десять років по тому
Катастрофа на Фукусімі: що сталося на атомній станції?
Десять років тому, в п’ятницю вдень у березні, у східного узбережжя країни стався найсильніший землетрус, коли-небудь зареєстрований в Японії.
Землетрус магнітудою 9,0 балів був настільки потужним, що змістив Землю зі своєї осі. Він викликав цунамі, захлеснув головний острів Хонсю, в результаті чого загинуло більше 18 000 чоловік і були стерті з лиця землі цілі міста.
На атомній електростанції Фукусіма гігантська хвиля накрила оборону і затопила реактори, викликавши велику катастрофу. Влада встановила заборонену зону, яка ставала все більше і більше в міру того, як радіація просочилася з заводу, що змусило більше 150 000 чоловік евакуюватися з цього району.
Десять років по тому ця зона залишається незмінною, і багато жителів не повернулися. Влада вважає, що на завершення робіт потрібно до 40 років, вони вже обійшлися Японії в трильйони ієн.
Атомна електростанція «Фукусіма-Дайіті» знаходиться в місті Окума в префектурі Фукусіма. Вона розташована на східному узбережжі країни, приблизно в 220 км (137 миль) на північний схід від столиці Токіо.
11 березня 2011 року в 14:46 за місцевим часом (5:46 за Гринвічем) землетрус, відомий як Великий землетрус в Східній Японії або землетрус Тохоку 2011 року, стався на схід від міста Сендай, в 97 км на північ від станції.
Жителі отримали попередження всього за 10 хвилин до того, як цунамі обрушилося на узбережжі.
В цілому, майже півмільйона людей були змушені покинути свої будинки в результаті землетрусу, цунамі і ядерної аварії.
Що трапилося на Фукусімі?
Системи на атомній станції зафіксували землетрус і автоматично відключили ядерні реактори. Включені аварійні дизель-генератори, щоб охолоджуюча рідина циркулювала навколо сердечників, які залишаються неймовірно гарячими навіть після припинення реакції.
Але незабаром після цього на Фукусіму обрушилася хвиля заввишки більше 14 метрів (46 футів). Вода накрила захисну морську стіну, затопивши завод і вивівши з ладу аварійні генератори.
Робочі кинулися відновлювати електроенергію, але в наступні дні ядерне паливо в трьох реакторах перегрілося і частково розплавило активну зону – щось, відоме як ядерний розплав.
На заводі також стався ряд хімічних вибухів, в результаті яких були серйозно пошкоджені будівлі. Радіоактивний матеріал почав просочуватися в атмосферу і Тихий океан, що викликало евакуацію і зону відчуження, яка постійно розширюється.
Скільки людей постраждали?
Відразу під час ядерної катастрофи загиблих не було. В результаті вибухів постраждали не менше 16 робочих, ще десятки зазнали радіаційного впливу під час роботи з охолодження реакторів і стабілізації станції.
Повідомляється, що три людини були доставлені в лікарню після сильного опромінення.
Довгострокові ефекти радіації є предметом дискусій. Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала звіт в 2013 році, в якому говориться, що катастрофа не викличе помітного збільшення захворюваності на рак в регіоні. Вчені як в Японії, так і за її межами вважають, що за винятком регіону, який безпосередньо оточує завод, ризики радіації залишаються відносно низькими.
9 березня 2021 року напередодні 10-річного ювілею, в звіті ООН говориться, що серед жителів Фукусіми, безпосередньо пов’язаних з радіацією в результаті катастрофи, не було зафіксовано «ніяких несприятливих наслідків для здоров’я». У ньому говориться, що будь-які майбутні наслідки для здоров’я, пов’язані з радіацією, «навряд чи будуть помітні».
Але багато хто вважає, що небезпека набагато більше, а жителі залишаються насторожі. Хоча влада зняла обмеження в багатьох областях, більшість людей не повернулися до своїх домівок. У 2018 році уряд Японії оголосив, що один робітник помер від радіації, і погодився, що його сім’я повинна отримати компенсацію.
Однак доведено, що при евакуації загинуло кілька людей, в тому числі десятки пацієнтів лікарень, яких довелося перевезти через побоювання радіації.
Аварія на Фукусімі класифікується Міжнародним агентством з атомної енергії як подія сьомого рівня, це найвища подібна подія і тільки друга катастрофа, яка відповідає цій класифікації після Чорнобиля.
Критики звинуватили в непідготовленості до події, а також в заплутаній реакції оператора електростанції Tokyo Electric Power (Tepco) і уряду.
Незалежне розслідування, розпочате японським парламентом, прийшло до висновку, що Фукусіма була «глибоко антропогенною катастрофою», і енергетична компанія звинуватила енергетичну компанію в невиконанні вимог безпеки або в плануванні такої події. Однак в 2019 році японський суд визнав трьох колишніх керівників Tepco винними в недбалості, що стало єдиною кримінальною справою, що вийшла з катастрофи.
У 2012 році тодішній прем’єр-міністр Японії Есіхіко Нода заявив, що держава поділяє провину в катастрофі. У 2017 році суд постановив, що уряд несе часткову відповідальність і повинен виплатити компенсацію евакуйованим.
Як проходить прибирання?
Десять років по тому кілька міст на північному сході Японії залишаються закритими. Влада працює над очищенням території, щоб жителі могли повернутися.
Залишаються серйозні проблеми. Десятки тисяч робочих будуть потрібні протягом наступних 30-40 років для безпечного видалення ядерних відходів, паливних стрижнів і понад один мільйон тонн радіоактивної води все ще зберігається на об’єкті.
Але деякі жителі вирішили ніколи не повертатися, тому що вони побоюються радіації, побудували нове життя в іншому місці або не хочуть повертатися туди, де сталася катастрофа.
У повідомленнях ЗМІ в 2020 році говорилося, що уряд може почати випуск води, відфільтрованої для зниження радіоактивності, в Тихий океан уже в наступному році.
Деякі вчені вважають, що величезний океан розбавить воду і не представляє великий ризик для здоров’я людини і тварин. Однак екологічна група Greenpeace заявила, що вода містить матеріали, які потенційно можуть пошкодити ДНК людини.
Офіційні особи заявили, що остаточного рішення про те, що робити з рідиною, ще не прийнято.