FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

19
Квітень
2021

Формування сексуальної культури молоді, як складової здорового способу життя в навчально-виховному процесі та позааудиторній роботі

Прокопенко Людмила
(Харків, Україна)
ОСВІТА
(Методичні основи виховного процесу)
ФОРМУВАННЯ СЕКСУАЛЬНОЇ КУЛЬТУРИ МОЛОДІ, ЯК СКЛАДОВОЇ ЗДОРОВОГО СПОСОБУ ЖИТТЯ В НАВЧАЛЬНО-ВИХОВНОМУ ПРОЦЕСІ ТА ПОЗААУДИТОРНІЙ РОБОТІ
Педагог ХХ1 століття повинен бути всебічно розвиненим у моральному, естетичному, духовному, фізичному й розумовому аспектах. Саме тому значне місце в навчально-виховній роботі набуває пропаганда здорового способу життя і формування сексуальної культури молоді, як його невід’ємної складової.
Спосіб життя людини визначають три категорії : рівень життя, якість життя та стиль життя. Рівень та якість життя мають суспільний характер. Стиль життя має переважно індивідуальний характер, визначається історичними, національними традиціями, ментальністю, особистими звичками, вихованням та іншими факторами.
Нажаль, статистика свідчить, що Україна є одним з лідерів в Європі за кількістю абортів, в тому числі і підліткових. 40% жінок дітородного віку хоч раз в житті вдавалися до штучного приривання вагітності, кожен десятий такий випадок відбувається, коли дівчині не виповнилося ще 19 років. В Європі на тисячу жінок дітородного віку припадає в середньому 5 абортів, а в Україні – 16. Тому питання статевого виховання молоді набуває особливого значення.
Із загального погляду, виховання й навчання у вузькому значенні — це прогресивні форми соціалізації. З практичного, сфокусованого на особистості дитини погляду збільшення зон збігу статевої соціалізації, статевого виховання та статевої просвіти (що в сучасних культурах має свої межі) пов’язане з гармонізацією психосексуального розвитку і формування особистості. Саме такими є складові процесу, який у широкому сенсі називають статевим вихованням [1].
Формування сексуальної культури молоді, збереження репродуктивного здоров’я є одним з напрямків підготовки майбутніх педагогів-фахівців в комунальному закладі «Харківська гуманітарно-педагогічна академія». Ця робота проводиться на заняттях загальної біології, анатомії, валеології, основ медичних знань, педагогіки та в ході виховної та поза аудиторної роботи.
Навчально-виховна робота потребує від здобувачів освіти високої компетентності, організаторських умінь і здібностей. У розв’язанні комплексних питань пропаганди значна частина припадає на нові технології, оригінальні виховні ідеї, форми та методи виховання, нестандартні підходи щодо розв’язання проблеми. Щорічним гостями академії стали фахівці Міжобласного медико-генетичного центру, лікарі – генікологи обласної лікарні, ґрунтовні лекції проводять спеціалісти обласного центру «Здоров’я». Не аби яка роль в статевому вихованні здобувачів вищої освіти належить і екскурсіям до музеїв Харкова. Експозиції художнього музею розкривають красоту людського тіла, сприяють формуванню відчуття прекрасного. Музей анатомії кафедри нормальної анатомії Харківського медичного університету знайомить з будовою людського організму, в ході екскурсій до його залів робиться наголос на основні особливості жіночого та чоловічого організму. Значне місце в сексуальному вихованні молоді відведено і музею сексуальних культур світу Харківського медичного університету. Під час організації екскурсій до залів музею викладачі академії виявили, що не всі
Здобувачі вищої освіти готові до відвідування експозицій музею. Причому, причини були найрізноманітніші: так 7% студенів відмовилися від екскурсій в музей через заборону батьків, 5% – з релігіозних причин, 4% на власну думку , ще не були готові до розгляду даного питання. Ці факти яскраво свідчать про те, що статеве виховання треба розпочинати в сім’ях, і часто саме з батьками. Для озброєння здобувачів вищої освіти навичками профілактичної роботи з батьками на кафедрі природничих дисциплін щорічно проводиться конкурс студентських сценаріїв бесід для батьків «Статевий розвиток дитини».
Традиційними стали і конкурси сценаріїв «СНІД – чума ХХ1 століття», «Знати, щоб жити». Для роз’яснювальної роботи в дитячих дошкільних установах розроблені зразки занять « Звідки я взявся», « Про себе самого».
Для проведення виховної роботи активно використовуються комп’ютерні технології, пошук матеріалу ведеться з використанням Інтернет ресурсів, шляхом накопичення та узагальнення інформації. Результатом такої роботи стало створення навчального відеофільму «СНІД – чума ХХ1 століття». Фільм пройшов апробацію під час роботи загонів волонтерів та при проведенні навчальної практики в базових установах освіти.
Отже, розв’язання питань формування сексуальної культури студентів носить комплексний характер, вимагає різноманітних форм і методів роботи, сумісних зусиль професорсько-викладацького складу академії, самих студентів та їх батьків.
Література:
1. Статеве виховання і репродуктивне здоров’я підлітків та молоді : навч. посіб./ Н. О. Лещук, Ж. В. Савич, О. А. Голоцван, Я. М. Сивохоп. — К., 2014.С. 8
2. Сивохоп Я. М. Основні підходи щодо формування навичок здорового способу життя учнівської молоді/ Я. М. Сивохоп// Науковий вісник Ужгородського національного університету / редкол. І. В. Козубовська (голова) та ін. — №18. — Ужгород : Вид-во УжНУ «Говерла», 2013. — С.102–104 (Педагогіка. Соціальна робота).