FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

14
Березень
2023

Експорт у рамках "зернової ініціативи" з 6 по 12 березня знизився на 36% – УКАБ

Київ. 14 березня, ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Обсяг експорту агропродукції в рамках “зернового коридору” з 6 до 12 березня, 32-й тиждень роботи “зернової ініціативи” становив 654 тис. тонн, повідомив Український клуб аграрного бізнесу (УКАБ).

Він нагадав, що за 31 тиждень роботи “зернового коридору” було відвантажено 1,022 млн тонн продукції, таким чином експорт скоротився на 36%, а кількість завантажених суден скоротилася з 20 до 16.

Найбільші обсяги відвантажень з 6 до 12 березня припали на кукурудзу (49%), пшеницю (21%), сою (11%), ячмінь (7%) та насіння соняшника (7%).

Українська продукція прямувала до країн Азії (Китай, Саудівська Аравія, Туреччина), а також Європи (Іспанія, Португалія, Нідерланди), Африки (Лівія).

Як повідомлялося, у Стамбулі 22 липня 2022 року за участю ООН, України, Туреччини та РФ відбулося підписання двох документів – Чорноморської зернової ініціативи – строком дії 120 днів щодо створення коридору для вивезення зерна із трьох українських портів – “Чорноморська”, “Одеси” та “Південного”.

Росія незадовго до продовження зернової ініціативи наприкінці жовтня заявила про вихід із неї, через що тимчасово рух суден було припинено. Однак потім воно все ж таки відбулося – з 19 листопада до 18 березня на чергові 120 днів, хоча Україна пропонувала безстрокове продовження.

Водночас, українська сторона зазначає, що представники РФ у складі інспекційних груп при Спільному координаційному центрі в Стамбулі вже кілька місяців поспіль системно затримують огляд суден, що прямують через протоку Босфор до/з українських портів. Щодня із запланованих 10 інспекцій зазвичай відбувається менше половини. У результаті, лише за останні три місяці світ недоотримав 10 млн тонн українського продовольства, а черга з суден, що чекають на інспекцію, в Босфорі перевищила 140 одиниць.

Замість передбаченого “зерновою ініціативою” продовження угоди на 120 днів Росія погоджується лише на 60. Однак у вівторок міністр оборони Туреччини Хулусі Акар і компетентні державні органи заявили про продовження переговорів.

Загалом за 32 тижні “зернової ініціативи” (з 1 серпня 2022 року до 1 березня 2023 року) експортовано з України 24 млн тонн агропродукції.