Недавні записи
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
- Принц Гаррі відвідав клініку у Львові, де реабілітують поранених військових і цивільних 11.04.2025
Ефективнiсть об’єднаної логiстики

Довгаль Андрій
Косминський Ігор
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Логістика)
ЕФЕКТИВНIСТЬ ОБ’ЄДНАНОЇ ЛОГIСТИКИ
Інтегрований менеджмент, інтегрований керівник, інтегральна концепція логістики – далеко не повний перелік стійких словосполучень, які сьогодні використовують для опису процесів управління організації різного рівня.
Передумовами для інтегрованого логістичного підходу є:
1. Розуміння механізмів ринку і логістики як стратегічного елементу в реалізації і розвитку конкурентних можливостей підприємства.
2. Реальні перспективи і тенденції щодо інтеграції учасників логістичних ланцюжків поміж собою, розвитку нових організаційних форм – логістичних мереж.
3. Технологічні можливості в галузі новітніх інформаційних технологій, які відкривають принципово нові можливості для керування всіма сферами виробничо-комерційної діяльності.
Існуючий економічний механізм на підприємствах [3] зосереджує увагу переважно на процесах, які відбуваються всередині підприємства. Його мета – доведення до максимуму різниці в ціні між закупівлями і реалізацією. Інтегрований (об’єднаний) логістичний підхід, який використовує “ланцюжок цінностей”, орієнтований на всіх учасників. До ланцюга цінностей (логістичний ланцюг) входять п’ять областей ефективності:
• зв’язок з постачальниками;
• зв’язок із споживачами та технологічні процеси всередині одного підрозділу;
• логістичні процеси між підрозділами всередині підприємства;
• логістичні зв’язки між підприємствами в логістичному ланцюгу.
Системи підприємств, побудовані за цим типом, націлені на істотне зниження витрат за рахунок прискорення оборотності капіталу, скорочення часу виконання замовлень, координацію роботи з мережею постачальників.
Як правило, серед ключових сфер компетентності логістики виділяють наступні[1,2]:
• управління запасами;
• транспортування;
• логістична інформація;
• логістична інфраструктура;
• складське господарство, переробка вантажа та упаковка.
Класики інтегрованої логістики Д. Бауерсокс і Д. Клосс [1-3] справедливо підкреслюють: “Фірми з передовими логістичними системами вважають, що дешевше за допомогою інформації шукати оптимальні рішення, ніж здійснювати неоптимальні переміщення запасів”. Інформаційні ресурси інтегрованої логістики ми представляємо у вигляді своєрідного “дерева”, що складається з 12 базових елементів (логістична інформація; призначення; принципи організації: інформаційні логістичні системи; структура ЛІС; функції системи; керування потоками логістичної інформації; інформаційні технології; електронний обмін даними, стандарти, ТУ ;персональні комп’ютери; засоби комунікації та зв’язку; штрихове кодування)
Зараз робляться певні кроки по впровадженню CALS-технологій, які розглядаються як інструмент організації і інформаційної підтримки всього ланцюга учасників по створенню, виробництву і реалізації продукції на всіх етапах життєвого циклу. Це дозволяє скорочувати витрати виробництва і експлуатації, підвищувати рівень сервісу. Ефективне застосування цього інструментарію можливо на базі об’єднаної логістичної підтримки (ОЛП), що є “ядром” концепції CALS-технологій. За допомогою ОЛП досягаються наступні цілі:
• забезпечення впливу на розробку і подальшу оптимальну реалізацію проекту;
• планування та оперативне уточнення виділених ресурсів;
• поставка ресурсів;
• забезпечення ресурсами з мінімальними витратами протягом всього життєвого циклу.
Таким чином, об’єднана логістична підтримка (ОЛП) – це інформаційно-організаційний супровід на етапі після виробництва життєвого циклу виробу: закупівля, поставка, впровадження в експлуатацію, сервісне обслуговування, включаючи поставку запчастин. Мета ОЛП – стале вдосконалення процесів у всіх ланках логістичного ланцюга, скорочення витрат і підтримання виробу (наприклад, будівельної техніки) в робочому стані.
Література:
1. Бауэрсокс Д., Клосс Д. Логистика. Интегрированная цепь поставок. М: Олимп-Бизнес, 2017. 635 с.
2. Шрайбфедер Д. Эффективное управление запасами. М: Альпина Бизнес Букс, 2016. 304 с.
3. Сергеев В. Корпоративная логистика. 300 ответов на вопросы профессионалов. М: Инфра-М, 2005. 976 с.