FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

02
Квітень
2021

Ефективнiсть об’єднаної логiстики

Довгаль Андрій
Косминський Ігор
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Логістика)
ЕФЕКТИВНIСТЬ ОБ’ЄДНАНОЇ ЛОГIСТИКИ
Інтегрований менеджмент, інтегрований керівник, інтегральна концепція логістики – далеко не повний перелік стійких словосполучень, які сьогодні використовують для опису процесів управління організації різного рівня.
Передумовами для інтегрованого логістичного підходу є:
1. Розуміння механізмів ринку і логістики як стратегічного елементу в реалізації і розвитку конкурентних можливостей підприємства.
2. Реальні перспективи і тенденції щодо інтеграції учасників логістичних ланцюжків поміж собою, розвитку нових організаційних форм – логістичних мереж.
3. Технологічні можливості в галузі новітніх інформаційних технологій, які відкривають принципово нові можливості для керування всіма сферами виробничо-комерційної діяльності.
Існуючий економічний механізм на підприємствах [3] зосереджує увагу переважно на процесах, які відбуваються всередині підприємства. Його мета – доведення до максимуму різниці в ціні між закупівлями і реалізацією. Інтегрований (об’єднаний) логістичний підхід, який використовує “ланцюжок цінностей”, орієнтований на всіх учасників. До ланцюга цінностей (логістичний ланцюг) входять п’ять областей ефективності:
• зв’язок з постачальниками;
• зв’язок із споживачами та технологічні процеси всередині одного підрозділу;
• логістичні процеси між підрозділами всередині підприємства;
• логістичні зв’язки між підприємствами в логістичному ланцюгу.
Системи підприємств, побудовані за цим типом, націлені на істотне зниження витрат за рахунок прискорення оборотності капіталу, скорочення часу виконання замовлень, координацію роботи з мережею постачальників.
Як правило, серед ключових сфер компетентності логістики виділяють наступні[1,2]:
• управління запасами;
• транспортування;
• логістична інформація;
• логістична інфраструктура;
• складське господарство, переробка вантажа та упаковка.
Класики інтегрованої логістики Д. Бауерсокс і Д. Клосс [1-3] справедливо підкреслюють: “Фірми з передовими логістичними системами вважають, що дешевше за допомогою інформації шукати оптимальні рішення, ніж здійснювати неоптимальні переміщення запасів”. Інформаційні ресурси інтегрованої логістики ми представляємо у вигляді своєрідного “дерева”, що складається з 12 базових елементів (логістична інформація; призначення; принципи організації: інформаційні логістичні системи; структура ЛІС; функції системи; керування потоками логістичної інформації; інформаційні технології; електронний обмін даними, стандарти, ТУ ;персональні комп’ютери; засоби комунікації та зв’язку; штрихове кодування)
Зараз робляться певні кроки по впровадженню CALS-технологій, які розглядаються як інструмент організації і інформаційної підтримки всього ланцюга учасників по створенню, виробництву і реалізації продукції на всіх етапах життєвого циклу. Це дозволяє скорочувати витрати виробництва і експлуатації, підвищувати рівень сервісу. Ефективне застосування цього інструментарію можливо на базі об’єднаної логістичної підтримки (ОЛП), що є “ядром” концепції CALS-технологій. За допомогою ОЛП досягаються наступні цілі:
• забезпечення впливу на розробку і подальшу оптимальну реалізацію проекту;
• планування та оперативне уточнення виділених ресурсів;
• поставка ресурсів;
• забезпечення ресурсами з мінімальними витратами протягом всього життєвого циклу.
Таким чином, об’єднана логістична підтримка (ОЛП) – це інформаційно-організаційний супровід на етапі після виробництва життєвого циклу виробу: закупівля, поставка, впровадження в експлуатацію, сервісне обслуговування, включаючи поставку запчастин. Мета ОЛП – стале вдосконалення процесів у всіх ланках логістичного ланцюга, скорочення витрат і підтримання виробу (наприклад, будівельної техніки) в робочому стані.
Література:
1. Бауэрсокс Д., Клосс Д. Логистика. Интегрированная цепь поставок. М: Олимп-Бизнес, 2017. 635 с.
2. Шрайбфедер Д. Эффективное управление запасами. М: Альпина Бизнес Букс, 2016. 304 с.
3. Сергеев В. Корпоративная логистика. 300 ответов на вопросы профессионалов. М: Инфра-М, 2005. 976 с.