FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Квітень
2021

Досвід використання компетентнісного підходу при викладанні фармацевтичної хімії

Артеменко Людмила
Чмельова Любов
(Черкаси, Україна)
ОСВІТА
(Освіта у напрямку безпеки життєдіяльності,
охорони праці і цивільного захисту.
Компетентністний підхід в підготовці спеціалістів)
ДОСВІД ВИКОРИСТАННЯ КОМПЕТЕНТНІСНОГО ПІДХОДУ ПРИ ВИКЛАДАННІ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ХІМІЇ
Сучасні тенденції розвитку суспільства висувають нові вимоги до людини, а це означає – й до освіти. Усі сфери життєдіяльності потребують творчих особистостей, які вміють працювати з людьми, вирішувати складні завдання, критично мислити, бути креативними, швидко приймати рішення, уміти вести переговори, управляти людьми, мати когнітивну гнучкість і при цьому мати емоційний інтелект – емпатію. Іншими словами, суспільству необхідні професійно компетентні спеціалісти. Одним із шляхів вирішення зазначеної проблеми є оновлення вищої освіти, перенесення уваги з процесу навчання на його результат, орієнтація змісту й організації навчання на компетентнісний підхід і пошук ефективних механізмів його запровадження.
Сучасний фахівець фармації повинен вміти попереджати втрати якості лікарських засобів при їх зберіганні, вирішувати питання підбору та використання методів аналізу при визначенні якості ліків. Завданням фармацевтичної хімії є формування у студентів цілісних уявлень про будову, фізичні та хімічні властивості лікарських засобів, визначення взаємозв’язку між хімічною будовою та фармацевтичною дією лікарських засобів, визначення методів контролю якості ліків, умов зберігання. У процесі вивчення фармацевтичної хімії студент оволодіває відповідними загально-професійними компетенціями та усвідомлює їх нерозривну єдність з успішною професійною діяльністю.
Пошуково-дослідницька робота студентів на практичних заняттях, як вважають викладачі фармацевтичної хімії, стає механізмом професійного становлення особистості, що відбувається шляхом: формування дослідницької стратегії пізнавальної діяльності, комплексу дослідницьких і комунікативних умінь та навичок; розвитку креативних здібностей та якостей творчої особистості; оволодіння навичками особистісного самовизначення (зокрема й професійного), самореалізації і саморозвитку.
Як відомо, лікарські засоби можуть запобігати хворобі або лікувати хворих, але тільки за умови, що вони нешкідливі, ефективні, якісні і раціонально використовуються. З цих чотирьох обов’язкових умов нешкідливість та ефективність ліків будуть залежати від їх якості. З вищеозначеного мотивація студентів до ефективного засвоєння навчальної інформації з фармацевтичної хімії є дуже важливою для подальшого застосування у професійній діяльності. Викладачі фармацевтичної хімії при подачі навчального матеріалу керуються наступними методологічними принципами: зацікавлення у прагненні до знань, міждисциплінарна інтеграція, ілюстрація яскравих прикладів із особистої професійної діяльності, візуалізація методів та методик визначення якості ліків. Створена хімічна лабораторія для проведення дослідів надає можливості для професійного тренінгу, завдяки якому студенти набувають навичок у проведенні аналізу лікарських засобів. Компетентнісний підхід при викладенні фармацевтичної хімії скеровує навчальний процес на формування цілого набору компетентностей, якими мають оволодіти студенти, і переміщує акценти з процесу накопичення знань, умінь і навичок в площину формування здатності практично діяти і творчо застосовувати набуті знання і досвід у різних ситуаціях. При цьому на перше місце виходить не поінформованість студента, а вміння розв’язувати проблеми, що виникають у пізнавальній діяльності, у сфері професійних, особистих взаємовідносин.
Формуванню професійних компетентностей у студентів сприяє використання на практичних заняттях інтерактивних, проблемно-орієнтованих методів навчання (мікрофон, робота в малих групах, мозковий штурм, кейс-метод, карусель та ін.). Використання таких методів навчання допомагає студентам правильно організувати свою освітню діяльність, робить її ефективною. В процесі навчання студенти відбирають потрібні знання, вчаться здійснювати моніторинг і самоконтроль своєї освітньої діяльності, прагнуть до її вдосконалення.
Отже, формування професійних компетенцій студентів у вищому навчальному закладі повинно відбуватись з урахуванням компетентнісної моделі майбутнього спеціаліста. В подальшому своє завдання, як викладачів, бачимо у роботі над удосконаленням навчально-методичної документації, формуванням компетентнісної моделі бакалавра фармації, беручи до уваги вимоги суспільства, що постійно змінюються.
Література:
1. Кайдалова А.В. Роль компетентнісного підходу у реалізації завдань системи якості фармацевтичної освіти /А.В.Кайдалова, О.В.Посилкіна// Медична освіта, – 2014, – №3, – с.64-67 .
2. Козаченко Г. Формування комунікативних компетенцій у майбутніх фахівців-фармацевтів/ Галина Козаченко// Освіта, Технікуми, Коледжі. – 2008, – №2, – с.56-57.
3. Компетентнісний підхід у розробці стандартів вищої фармацевтичної освіти/ В.П. Черних, І.С. Гриценко, С.В. Огарь, Л.М. Віннік// Медична освіта, – 2014, – №2, – с.44-45 .