FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

05
Лютий
2022

Дослідження впливу ефірних олій рослин родини глухокропивові (lamiacea) на мікрофлору повітря

Кочеткова-Бондаренко С.О.

Учениця спеціалізована школа № 53, м. Київ

дійсний член відділення Екології та аграрних наук

Київської Малої академії наук учнівської молоді

ЕКОЛОГІЯ (Екологічна безпека)

Дослідження впливу ефірних олій рослин родини глухокропивові (lamiacea) на мікрофлору повітря

Родина Глухокропивові (Lamiacea) – це велика група покритонасінних рослин, серед яких переважають однорічні або багаторічні трави, рідше напівкущі або кущі. Представники родини широко поширені на території України й використовуються людиною у різних галузях життя. Наприклад, базилік звичайний і розмарин лікарський використовують як приправу для приготування різних страв; з м’яти перцевої та меліси лікарської готують заспокійливий напій; шавлію лікарську та лаванду вузьколисту завдяки їх приємному запаху використовують у парфумерній промисловості, а також їх часто застосовують для створення різноманітних композицій у садово-парковому мистецтві.

Крім яскравого забарвлення квіток, оксамитового аромату і привабливого зовнішнього вигляду рослини цієї родини мають ряд інших важливих властивостей. Тому ми прагнули дослідити чи можна використовувати рослини родини Глухокропивові у інших цілях, наприклад для боротьби з мікроорганізмами, оскільки питання покращення мікрофлори повітря є досить актуальним у зв’язку з пандемією COVID-19.

Об’єкт дослідження: три представники родини Глухокропивові (лаванда вузьколиста, м’ята перцева та розмарин лікарський).

Предмет дослідження: бактерицидні властивості ефірних олій рослин родини Глухокропивові та їхній вплив на мікрофлору повітря.

Мета: дослідити бактерицидні властивості ефірних олій деяких представників даної родини.

Методи: описові, експериментальні (седиментаційний метод Коха), методи статистичної обробки даних.

Дослідження здійснювалося на базі факультету природничо-географічної освіти та екології Національного педагогічного університету імені М.П. Драгоманова.

Результати. Аналізуючи дані щодо впливу ефірної олії м’яти перцевої на склад мікрофлори повітря, встановлено, що дана рослина пригнічує розвиток мікроорганізмів та згубно впливає на них, тобто володіє найкращими антибактеріальними властивостями (серед досліджуваних ефірних олій рослин родини Глухокропивові) по відношенню до мікроорганізмів (табл.1).

У процесі дослідження впливу ефірних олій лаванди вузьколистої виявили яскраво виражені антибактеріальні властивості, тобто олії даної рослини негативно  впливають на всі види мікроорганізмів та пригнічують їх розмноження (табл.1).

Під час оцінювання бактерицидних властивостей розмарину лікарського виявили, що він справляє значний стимулюючий ефект на штами мікроорганізмів. З цього ми можемо зробити висновок, що ефірні олії даної рослини позитивно впливають на процес розмноження мікроорганізмів (табл. 1) та не можуть бути використані як альтернатива антисептичним засобам.

Таблиця 1

Вплив ефірних олій рослин родини Глухокропивові на мікрофлору повітря

Висновок: Олії лаванди вузьколистої та м’яти перцевої ми можемо радити використовувати для боротьби з мікроорганізмами
і покращенню стану мікрофлори повітря.

Ефірна олія розмарину лікарського, всупереч нашим очікуванням, стимулює розмноженню бактерій та мікроорганізмів, тому не може бути використана з цілями покращення мікрофлори повітря.

Виконавши дане дослідження ми практично показали, що ефірні олії даних рослин – це не тільки чудові об’єкти, які широко використовують у садово-парковому мистецтві, а й ефективний метод боротьби з мікроорганізмами, тому така популярність Глухокропивових в Україні є обґрунтованою та вартою уваги.

Керівник: Корнієнко Юлія Олександрівна, учитель біології cпеціалізованої школи № 53 м. Києва