Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Договір на розробку програмного забезпечення з клієнтом. Реалії 2022
Часто трапляється так, що сторони уклали якийсь шаблонний договір, тривалий час успішно співпрацювали, як раптом компанія-клієнт різко скорочує штат, відмовляється виплачувати борги й ініціює процедуру банкрутства. А на етапі звернення розробників до суду виявляється, що договір не містив всіх істотних умов та вважається неукладеним.
¯\_(ツ)_/¯
Сьогодні, в умовах збройної агресії РФ проти України, світової турбулентності та невизначеності майбутнього, як ніколи важливим є правильне оформлення договірних відносин. Проекти, що включають розробку програмного забезпечення зазвичай є довготривалими, тому учасникам таких проектів варто послідовно підійти до питань ризик менеджменту.
Тож давайте розглянемо на що у 2022 році варто звертати увагу в договорах на розробку.
- Waterfall, Agile, Outstaff? А SDaaS не хочете?
Як відомо, Waterfall – це коли з самого початку є якась тактика, якої всі дотримуються. Іншими словами, в договорі закріплюється погоджене сторонами технічне завдання та фіксована вартість за виконання цього ТЗ.
Agile – це коли в договорі детально погоджено методику розробки, взаємодію розробника з клієнтом, способи адаптації розробки в процесі тощо. Вартість тут може бути гнучкою й залежати від кількості людино-годин, але із затвердженим лімітом та поділом на етапи.
У випадку з Outstaff мова йде про виділення робочих годин розробників під потреби клієнта. В таких договорах замість ТЗ зазвичай є встановлені вимоги до кваліфікації розробників, а вартість визначається із кількості відпрацьованих робочих годин.
То що ж таке тоді SDaaS? Software development as a Service – це частина тренду останніх років на підписки. В світі розробки це виглядає як допомога (у вигляді послуг) зовнішніх розробників на вимогу клієнта. Зазвичай, клієнт укладає договір з компанією-розробником, яка володіє широким спектром фахівців, які можуть вирішувати комплексні завдання. Якщо навести аналогію, то це схоже до використання консультаційних послуг юристів за щомісячною абонплатою.
Ключова відмінність SDaaS від Outstaff в тому, що SDaaS зазвичай передбачає довгострокову модель співпраці без прив’язки до певного проекту, а договір типу Outstaff укладається під один заздалегідь визначений проект.
Враховуючи вищезгадані особливості моделі SDaaS, в таких договорах варто чітко закріплювати ліміт людино-годин, які компанія-розробник може виділити протягом місяця за встановлену абонплату. В такому випадку, якщо клієнту раптом стане необхідним великий обсяг роботи розробника, сторони зможуть підписати додаткову угоду, яка передбачатиме додаткову оплату за переліміт.
Також рекомендується прописати можливі дні та години для звернень клієнта з точкових питань, а також – запас часу, який надається розробнику для реагування на такі звернення, адже у компанії-розробника, яка має також інших клієнтів, може фізично не вистачити часу на усіх.
Наостанок, важливо проговорити з клієнтом та закріпити в договорі межі професійної експертизи компанії-розробника, оскільки часто так трапляється, що клієнт очікує вирішення будь-яких питань, що так чи інакше пов’язані з IT, озвучуючи ці очікування відомою фразою “ти ж програміст”.
- Дія City – це не лише про менше податків та гіг-контракти
З дня запуску спеціального правового режиму Дія City пройшло вже трохи часу й значна частина компаній, що працюють в сфері IT, стали його резидентами.
Законодавство визначає певні особливості щодо договорів, однією із сторін яких є резидент Дія City, тому при укладенні договору на розробку обов’язково необхідно перевіряти чи не підпадає ваш контрагент під таку категорію компаній.
Компаніям-розробникам, при укладанні договору з резидентом Дія City варто звернути увагу на особливості регулювання запевнення, компенсації та договорів про нерозголошення (NDA). Щодо NDA, до прикладу, у профільному законі визначені істотні умови, без яких договір не буде вважатись укладеним. Розробникам, що працюють самостійно, також необхідно переглянути положення про договори про утримання від вчинення конкурентних дій (NCA).
- Валютне застереження – як встановити стабільну ціну в договорі з українською компанією?
Якщо при укладенні договору з нерезидентом здебільшого розрахунки проводяться у стабільній іноземній валюті, то в договорах між українськими компаніям все дещо складніше.
Справа в тому, що в Україні розрахунки між резидентами дозволяється виконувати виключно в національній валюті – гривні, яку, на жаль, не зручно використовувати при закладенні ціни у довгостроковий проект.
До вирішення цього питання існує два основні підходи. Перший – це визначити в договорі суми в іноземній валюті та зазначити, що вартість визначається в гривнях виходячи із офіційного курсу НБУ на дату виставлення рахунку / платежу. Тут важливо звертати увагу на порядок вибору дати, щодо якої сума перераховуватиметься в національну валюту. Часто трапляються спори через те, що рахунок оплачено через довгий час після того, як його було виставлено, й за цей час курс вже значно змінився.
Другий підхід – це використання повноцінного валютного застереження. Якщо коротко, то це положення про те, що у випадку значного коливання курсу, суми, визначені у національній валюті, за ініціативою однієї із сторін, перераховуються відповідно до визначеної формули. Найпростішим прикладом такого застереження буде, коли поруч із сумою в гривнях також зазначається курс до іноземної валюти на дату підписання договору. А після цього зазначається, що, якщо на дату виставлення рахунку / на дату оплати, відхилення курсу по відношенню до курсу, визначеного на дату підписання договору, становить більш ніж 2%, то така сума перераховується відповідно до цієї різниці. Таким чином, сторонам не потрібно перераховувати суми платежів при кожній оплаті, а лише у випадках, коли має місце значне коливання курсу.
- Пільга на ПДВ – убезпечте себе від майбутніх спорів
Як відомо, вже десятий рік існує так-звана IT-пільга на ПДВ, яка звільняє від оподаткування податком на додану вартість (20%) значну частину операцій з програмними продуктами.
Це актуально при роботі з українськими замовниками. Розробники вже звикли до того, що, незалежно від їх системи оподаткування, при укладенні більшості договорів, ПДВ їм боятися не варто.
Але положення, яким було введено цю податкову пільгу, діє лише до 1 січня 2023 року, що власне ставить ребром питання про майбутнє IT-пільги. Так, у Верховній Раді України вже зареєстровано законопроєкт, яким передбачається продовження цієї пільги ще на 5 років, та це лише законопроєкт, який, в умовах потреби державного бюджету в додаткових надходженнях, ще може бути відхилено або ж серйозно змінено.
Тому, задля уникнення непорозумінь з клієнтом, платниками ПДВ при укладенні нового договору на розробку у 2022 році варто проговорити та закріпити у договорі положення про те, що вартість розробки може суттєво змінитися у випадку закінчення дії IT-пільги на ПДВ в 2023 році.
- Форс-мажор під час війни – зручна відмазка?
Будь-який шаблонний договір містить положення про обставини непереборної сили (форс-мажору). Ба більше, обставини, що відносяться до форс-мажору визначені законодавством, зокрема серед них, ворожі атаки, блокади, військове ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії тощо.
Власне цим активно користуються недобросовісні контрагенти, які на підставі воєнного стану відмовляються виконувати свої обов’язки за договором. Варто зазначити, що самого факту воєнного стану чи бойових дій недостатньо для підтвердження виникнення форс-мажорних обставин для конкретного контрагента.
Контрагенту, у якого справді виникли обставини форс-мажору, необхідно засвідчити ці обставини в Торгово-промисловій палаті України та отримати відповідний сертифікат. Крім того, наявність форс-мажорних обставин звільняє лише від відповідальності за невиконання зобов’язання, але не звільняє він самого зобов’язання. Тобто, після усунення наслідків форс-мажорних обставин, контрагент все одно має виконати свої зобов’язання.
Для уникнення непорозумінь, радимо закріплювати відповідні положення в самому договорі. Також, не буде зайвим прописати порядок інформування іншої сторони про форс-мажор та власний список подій, які можуть вважатись форс-мажором, як от безпосередні бойові дії, диверсії чи ракетні/авіа удари в ОТГ, де знаходиться офіс контрагента.
Висновок
Не варто сподіватись на те, що шаблон договору трьохрічної давності тією ж мірою захистить ваші інтереси сьогодні. Обставини швидко змінюються й на них потрібно оперативно реагувати, особливо, коли мова йде про укладення нового договору на розробку в 2022 році.
Оберіть найбільш актуальну модель співпраці, деталізуйте усі аспекти цієї моделі в договорі, не забудьте перевірити контрагента на резидентство в Дія City, впевніться в стабільності вартості послуг, передбачте можливість появи додаткових податків та закріпіть актуальні (відповідно до реалій) положення про форс-мажор.
Але у будь-якому разі не забувайте, що цей контрольний список не є виключним, адже кожен окремий договір – це відображення особливостей кожного окремого проекту.