FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

08
Травень
2021

До визначення сутності порталу

Кіш Віктор
(Ужгород, Україна)
СУЧАСНІ ІНФОРМАЦІЙНІ ТЕХНОЛОГІЇ
(Програмне забезпечення)
ДО ВИЗНАЧЕННЯ СУТНОСТІ ПОРТАЛУ
Одним із суттєвих факторів, що впливають на сучасне суспільство, можна назвати інформаційні технології. «Всесвітнє павутиннє» – World Wide Web отримало широке розповсюдження та стало основним джерелом оперативної та достовірної інформації для мільйонів людей.
В Україні активно розвиваються некомерційні науково-освітні мережі, такі як Українська науково-освітня телекомунікаційна мережа УРАН, АМОД та ін. У них накопичуються великі обсяги інформації, організуються портали. А.М. Тихонов и О.Д. Іванніков дають наступне визначення порталу: «Портал – це мережевий вузол або комплекс вузлів, підключених до Інтернету по високошвидкісних каналах, що володіє розвиненим користувацьким інтерфейсом та надаючи єдиний з концептуальної та змістовної точки зору доступ до широкого спектру інформаційних ресурсів та послуг, орієнтованих на визначену аудиторію» [1]. Найбільш часто зустрічаються корпоративні портали, основним завданням яких є надання легким способом публікації інформації та організації доступу до неї. Управління накопиченою інформацією та забезпеченням доступу до неї представляють суттєві труднощі.
Типовим підходом для організації доступу до інформаційного массиву є створення пошукових сервісів. Однак такий підхід недостатньо ефективний і вимагає від користувача серйозних тимчасових витрат для отримання дійсно необхідної інформації. У якості засобів підвищення ефективності пошуку інформації в порталі деякі дослідники пропонують використовувати онтології. З точки зору штучного інтеллекту онтологія – це формально представлені на базі концептуалізації знанння. Концептуалізація передбачає опис багатьох об’єктів та понять (концептів), знань про них та зв’язків між ними.
Проблема полягає в тому, що при поганій структурі веб-сайту не допомагають навіть дуже розвинені пошукові системи. Для підвищення ефективності роботи порталів необхідно мати можливість автоматизованого створення та підтримки користування інформаційною та навігаційною структурою сайтів. Ці структури визначають спосіб впорядкування інформації на порталі. Традиційні методи розробки та супроводу сайтів вимагають від їх власників серйозних затрат при внесенні змін у ці структури.
Сам процес створення сайтів і порталів є достатньо трудомістким. Зарубіжні дослідники намагалися приєднати онтології в процесі розробки сайтів. Запропоновані ними підходи базуються на онтології предметної області, під яку розробляється веб-сайт. У ході розробки відбувається створення ряду моделей, враховуючи відносини в конкретній галузі, з подальшим їх перетворенням у конкретну структуру сайту. Вагомим недоліком такого підходу є необхідність повторної розробки сайту при зміні старого або додавання нової предметної галузі. Це неприпустимо в порталах, оскільки вони орієнтуються на широку аудиторію та в ході роботи користувачі повинні мати можливість змінити та додати нові предметні області, тим самим розширюючи портал.
Портали та сайти призначені для задоволення потреб широкого кола людей. Власне, що в такій ситуації для доступу до інформації використовується велика кількість пристроїв, що мають різні технічні характеристики. Додаткові проблеми виникають за рахунок повсюдного введення нових мобільних пристроїв, що мають можливості для роботи з Internet. Перед розробниками сайтів виникла нелегка задача догодити всім користувачам. На даний момент ця задача вирішується лише шляхом орієнтації на деякого узагальненого користувача. Дизайн сайту розробляється з урахуванням найбільш розповсюдженого дозволу екрану пристроїв відображення. Однак розмір екрану – це лише частина проблем. Швидкість доступу, формат презентації контенту, співвідношення графіки та тексту на веб-сторінці також слід врахувати.
Об’єднання доступу до великого обсягу інформації вимагає наявності ефективних засобів фільтрації інформації. Користувач повинен отримати лише той вміст, який його дійсно цікавить. Для цього потрібно розробити можливість описати моделі користувачів, за допомогою яких можна здійснити фільтрацію контенту.
Актуальність проблеми заключається в необхідності автоматизації процесів створення та супроводу порталів, організації їх навігаційних структур, забезпечення адаптації презентацій порталу з врахуванням потреб користувачів.
Література:
1. Подобуев Андрей Геннадиевич. Онтологические модели в автоматизированном проектировании корпоративных порталов: дис.на соискание уч.степени канд. техн. наук: 05.13.12 «Системы автоматизации проектирования (техические системы)» / Подобуев Андрей Геннадиевич. – Рязань, 2007.- 148 с.
Науковий керівник: кандидат педагогічних наук
доцент Канюк Олександра Любомирівна