Недавні записи
- Експерти Atlantic Council та Experts Club обговорили майбутню політику Дональда Трампа 23.01.2025
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
До проблеми іншомовної підготовки майбутніх іт-фахівців внз
Кіш Надія
Канюк Олександра
Кіш Віктор
(Ужгород, Україна)
ОСВІТА
(Проблеми підготовки фахівців)
ДО ПРОБЛЕМИ ІНШОМОВНОЇ ПІДГОТОВКИ МАЙБУТНІХ ІТ-ФАХІВЦІВ ВНЗ
Сьогоднішній ринок праці перенасичений вузькопрофільними, недостатньо кваліфікованими фахівцями, в тому числі технічними інженерами, що ускладнює їхню професійну мобільність та конкурентоздатність. З метою вдосконалення процесу підготовки майбутніх ІТ-фахівців в умовах ВНЗ необхідним є: системне бачення цілей і цінностей у сфері інформаційних технологій, комунікацій та управління ІТ-проектами; врахування особистісних якостей майбутнього фахівця; установка на саморозвиток і професійну творчість; забезпечення взаємозв’язку гуманітарних та професійних навчальних дисциплін у процесі підготовки та ін. Система вищої ІТ-освіти покликана створити умови для формування нового покоління високоосвічених професіоналів з установкою на саморозвиток, професійну культуру і майстерність, вироблення індивідуального стилю діяльності.
Особливість підготовки фахівців ІТ-спеціальностей полягає в тому, що, безумовно, на першому місці стоїть формування професійних компетентностей у галузі фундаментальних наук, ІТ-аналізу, -проектування, -досліджень, – практики, а потім уже формування універсальних і особистісних компетентностей. Підготовка сучасного ІТ-інженера спрямована на розвиток пізнавальних здібностей особистості, її світогляду, моральності, професійної культури.
Суть лінгвоосвітнього процесу у вітчизняних та зарубіжних ВНЗ полягає в інтеграції вивчення предметів за фахом та іноземної мови, яка виступає засобом освіти, виховання і формування готовності майбутніх інженерів до професійної діяльності в умовах єдиного інформаційного простору .
Для ІТ-факультетів вітчизняних ВНЗ характерна практична спрямованість процесу іншомовної підготовки фахівців, установка на оволодіння мовною діяльністю, що обумовлює як зміст, так і організацію навчального процесу. Професійна комунікація іноземною мовою в умовах технічних спеціальностей в основному є навчальним спілкуванням, що передбачає досягнення комунікативних цілей, заданих викладачем. При такому підході береться до уваги тільки безпосередня одномовна комунікація, коли в ролі комунікантів виступають носій мови та спеціаліст. Разом з тим, конкретний профіль майбутнього фахівця допускає вихід за межі навчального спілкування з огляду на його зацікавленість професійною інформацією.
Цей інтерес зумовлений зростанням інформаційних процесів, необхідністю вирішення майбутніми фахівцями різноманітних комунікаційних завдань. В Україні, де відкриваються нові можливості для іншомовного спілкування в багатьох сферах суспільного й економічного життя, розвиваються політичні та ділові контакти, стає вагомішою роль фахівця, який володіє культурою ділового іншомовного спілкування, – посередника міжкультурного спілкування, що забезпечує інформаційну діяльність суспільства. Останнім часом зростає потреба у фахівцях, які володіють необхідними професійними компетенціями в певній предметній галузі. З іншого боку, фахівці самі прагнуть отримати необхідні компетенції, що дозволяють здійснювати професійну діяльність на високому рівні. У зв’язку з цим постає питання про пошук ефективних шляхів підвищення якості освітнього процесу, створення умов для автономізації навчання, самовдосконалення майбутніх фахівців.
ІТ-діяльність передбачає вирішення різноманітних завдань технічного характеру та втілення результатів праці у виробничу діяльність і виробничі відносини. У процесі цієї діяльності відбувається обмін професійно значущою інформацією, яка представлена в усній та письмовій формі.
Відбувається комунікація (взаємодія) суб’єктів, що передбачає створення, використання і передавання професійної інформації. Проте комунікація фахівців ІТ-профілю можлива не тільки рідною, а й іноземною мовою. Отже, взаємодія суб’єктів виробничого процесу, передавання інформації й обмін нею можуть успішно здійснюватися іноземною мовою, а іншомовна компетентність стає вагомим компонентом професійної компетентності майбутнього фахівця [1].
Таким чином, враховуючи специфіку професійної діяльності фахівців ІТ-профілю, ми вважаємо, що сучасна освіта повинна надавати студенту не тільки базові знання та певний набір професійно важливих якостей, а й уміння сприймати й засвоювати нове: нові знання, нові види і форми професійної діяльності, нові прийоми організації й управління, нові естетичні та культурні цінності. Необхідно виробити в майбутнього ІТ-фахівця способи адаптації до мінливого професійного середовища і досягнень науково-технічного прогресу, здатність до творчості, сприяти перетворенню творчості в норму і форму його існування, в інструмент звершень у всіх сферах діяльності – професійній, науковій, технічній. Реалізація перелічених вимог до професійної підготовки принципово змінює зміст і методи навчання, що ґрунтуються на фундаментальних філософських, соціологічних, психологічних особливостях діяльності та особистості. Це вимагає розробки нових технологій і моделей професійної підготовки, в тому числі іншомовної, в умовах якої стає можливим формування професійної компетентності майбутнього фахівця.
Література:
1. Кіш Н.В. Педагогічні умови формування культури іншомовного професійного спілкування майбутніх інженерів.- Дисертація канд. пед. наук: 13.00.04, Терноп. нац. пед. ун-т ім. Володимира Гнатюка. – Тернопіль, 2015.- 200 с.