FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

28
Лютий
2021

Чи накопичує сучасна молодь кошти собі на старість?

Впроваджена державою реформа пенсійної система ще не відбулась, розпочався тільки другий етап її впровадження. Всього пенсійна реформа передбачає три етапи: перший рівень – солідарна система; другий рівень – введення накопичувальної системи; третій рівень – добровільне пенсійне забезпечення. Діяти вона почне на повну після того, як пенсія повністю залежатиме від внесків кожного громадянина на свій індивідуальний пенсійний рахунок. 

Нова систем передбачає інвестування до пенсійних фондів коштів з наших індивідуальних рахунків. Відповідно пенсія кожного громадянина нараховуватиметься окремо, в залежності від накопичених внесків та інвестиційного доходу. 

Сьогодні статистика говорить про наявність 12,5 мільйонів пенсіонерів, які ледве виживають за свої щомісячні пенсії (до того ж платниками податків являються всього 11 мільйонів).

Прогнози спеціалістів та політиків говорять про те, що молоді необхідно шукати для себе альтернативу. Відповідно чим раніше Ви подумаєте про гідну старість та почнете відкладати, то більшу суму зможете заощадити. 

Наразі відрахування на пенсію, лікарняні та інші соціальні виплати здійснюються щомісячно під час виплати заробітної плати (нараховуються на фонд заробітної плати) у вигляді єдиного соціального внеску. Розмір відрахувань залежить від розміру нарахованої заробітної плати. Проте максимальна величина бази нарахування єдиного соціального внеску (максимальна сума доходу застрахованої особи на місяць) не повинна перевищувати 15 мінімальних заробітних плат.  

Нинішня система гарантує пенсію всім, проте грошей ледве вистачає на існування. У Пенсійному фонді постійно бракує грошей і сплачуючи внески ми таким чином забезпечуємо пенсіями бабусь, дідусів та батьків. Із стартом 2 етапу пенсійної реформи відбудеться зростання суми відрахувань. Наразі ми платили 22% єдиного соціального внеску з суми нарахованої заробітної плати на місяць, проте то до них доведеться додати ще орієнтовно 2-7%, які ми будемо відраховувати у накопичувальний фонд (так званий пенсійний депозит). 

Наше молоде покоління витрачає багато часу на освіту, поєднують навчання з роботою (в більшості випадків неофіційною) та зовсім не дбають про накопичення. Окрім державного пенсійного фонду активно розвиваються недержавні пенсійні фонди. У Західних країнах недержавні пенсійні фонди вкладають в акції, які можуть приносити більший дохід, ніж депозити в банках. Також, слід враховувати темпи інфляції, які досягли 8-10% в рік

Протягом нашого життя правила ще не раз будуть змінюватись, але державна система повинна запропонувати інструменти для накопичення та головне, підвищення довіри громадян до державних інститутів. Аналітичний відділ ІТТА (International Transfer Technology Association) підтримує ініціативу Міністерства соціальної політики, незважаючи на складність її реалізації.