Недавні записи
- З 18 по 20 ЖОВТНЯ пройде виставка “Здоров’я та довголіття-2024” 07.10.2024
- Доля Ковлар Груп на ринку вогнезахисту України у 2024 році складає 60% 07.10.2024
- Фонд Президента України вручив премії переможцям міжнародних учнівських олімпіад 04.10.2024
- Англійська мова є життєво необхідною для України під час війни – Empire English School 04.10.2024
- Ветеран Даниїл Гончаренко отримав ваучер на навчання щоб у майбутньому допомоги побратимам у реабілітації 02.10.2024
Чи будуть в Україні пільгові пенсії?
Умови праці зазвичай впливав на розмір заробітної плати, тривалість робочого дня, відпустки та пенсії. Раніше законодавство передбачало окрім пенсії на загальних умовах, призначення пенсії на пільгових умовах. Чим більший ступінь важкості та шкідливості умов праці, тим раніше можна було вийти на пенсію.
Для забезпечення українців пенсійного віку гідним життям та виплатами у Пенсійному фонді бракує коштів, тому уряд вирішив запровадити нову пенсійну реформу, яка вступить в дію з 2021 року. У цій реформі передбачається введення підвищеного тарифу соціального внеску за осіб, зайнятих на роботах з важкими умовами відповідно до списків пільгових категорій. Крім того, припиниться нарахування пенсій за вислугу років.
Відповідно до реформи кількість пільгових пенсій значно зменшиться. Пільгові дострокові пенсії мають фінансувати роботодавці, адже саме вони отримують прибуток від роботи людей у тяжких або небезпечних умовах. Проте, сьогодні система передбачає нарахування таких пенсій наступним чином: Пенсійний фонд виплачує пільгові пенсії, а роботодавці мають з часом повністю компенсувати ці кошти фонду.
Очевидним постає той факт, що такий механізм не дуже ефективно працює. Щороку все більша кількість таких пенсій фінансується саме з бюджету держави. За останні 10 років заборгованість роботодавців перед Пенсійним фондом зросла більше ніж в 5 разів, та в майбутньому щорічно буде зростати на 1,5 мільярди гривень щорічно. З понад 10000 підприємств, які мають заборгованість по відшкодуванню, понад 2500 економічно неактивні.
Нововведення призведуть до зміни фінансування пільгових пенсій працівників, які працюють на підприємствах із шкідливими або важкими умовами праці. Відповідно ми перейдемо від відшкодування тих осіб, що працювали в минулому, до сплати підвищеного відсотка за тих, хто працює зараз.
Також додатково пропонується реструктурувати вже існуючі борги компаній та підприємств перед Пенсійним фондом, дати можливість погасити заборгованість за 5 років.
Якщо громадянин України, віком, молодший за 35 років, має більше третини стажу, який необхідний для надання пільгової пенсії, то така людина може самостійно обрати відповідно до якої системи нарахувань отримувати пенсійні виплати – діючої чи накопичувальної.
На думку Президента ІТТА (ГО “Міжнародна асоціація трансферу технологій”) Артема Гончаренко реформи, пов’язані із соціальними виплатами повинні бути продуманими, адресними та зваженими. Не зважаючи на регулярне підняття мінімального розміру соціальних виплат, зокрема і пенсій, та зміни у законодавстві, які повинні змінити все на краще, ситуація тільки погіршується, гроші знецінюються, люди втрачають матеріальну стабільність та стають біднішими. Також необхідно вносити зміни у відповідне законодавство, щоб відновити соціальну справедливість, оскільки, наприклад, в період з 2014 по 2016 рік не проводилась індексація пенсії, а з 2017 року індексація почала застосовуватися, проте не для всіх і не на всі види пенсій.