FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

30
Липень
2021

Через чотири роки Китай зможе викликати штучні дощі майже по всій країні, і допоможуть в цьому дрони

Декілька тижнів тому телебачення ОАЕ показало найсильніший дощ в неймовірну спеку, яка була викликана за допомогою дронів в хмарах. Однак далі всіх у виклику штучного дощу просунулися китайці, які вже до 2025 року збираються викликати штучний дощ на 60% своєї території. А до 2035 року в цьому мистецтві у них не буде рівних, але сусідні країни побоюються, що така практика може закінчитися дуже і дуже погано. Жартувати з погодою – це небезпечно.

В кінці 2020 року Пекін затвердив національну програму по модифікації погоди. Ключовим пунктом програми вважається штучний виклик дощу. Періоди посухи і небезпеки повеней можуть коригуватися за допомогою ряду технологій, які викликають рясні опади тоді і там де потрібно, а не випадковим чином. Наприклад, найпоширенішою і випробуваною технологією залишається засів хімічними реагентами хмар, що веде до збільшення розміру крапель і подальшого випадання опадів.

Використання для подібних робіт дронів в Китаї вважається найперспективнішим інструментом для корекції погоди. Для цього в січні цього року був випробуваний дрон Ganlin-1. Щось подібне збираються розгорнути в Об’єднаних Арабських Еміратах. Однак в ОАЕ намагаються реалізувати інший і більш економічний, а також екологічно чистий підхід – провокація дощу ведеться за допомогою електричних розрядів.

Підвішені на крилах літаків або дронів розрядники створюють в хмарах області з зарядженими частками вологи, які за рахунок статичної електрики також укрупнюються і випадають дощем. Стверджується, що опади, які випали недавно в ОАЕ викликані електричними установками, а не реагентами. Ймовірно, Китай також може прийти до такого рішення, якщо це буде економічніше, ніж розпорошення хімічних речовин.

Ініціатива Китаю вже через чотири роки штучно викликати дощі на території площею 5,5 млн км2 викликала стурбованість у сусідніх з ним країн, наприклад, ця тема активно обговорювалася в ЗМІ Індії. У той же час подібні масштабні втручання в природні явища – це вплив на глобальну погоду, так що мало може не здатися навіть країнам на протилежній від Китаю стороні Землі. Очевидно, це питання вимагає пильного вивчення і відкритості, а сучасні технології прогнозування погоди і навіть ШІ повинні в цьому допомогти.

Відзначимо, сфера зміни погоди існує вже кілька десятиліть. У США, наприклад, цим щільно зайнялися після Другої світової війни. За даними Всесвітньої метеорологічної організації, в 2017 році до здійснення програм контролю погоди приступили понад 50 країн, а такі інновації, як дрони, в останні роки лише прискорили темпи розвитку цього напрямку.