FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

16
Січень
2023

Більшість українців очікує, що ситуація в країні покращуватиметься в майбутньому – опитування

Київ. 16 січня. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Українці за минулий 2022 рік змінили оцінки ефективності української держави та погляди на майбутні перспективи, свідчать результати опитування, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

"Унаслідок війни та усвідомлення цінності власної держави, яка завжди підточувалася соціально-політичним негативізмом в Україні, значно змінилися відповідні оцінки. Так, суттєво покращилися оцінки ефективності Української держави (лише 9,3% опитаних демонструють низькі оцінки за відповідним питанням) та очікування від її майбутнього (76,2% вважають, що ситуація буде покращуватись)", – зазначено у звіті за підсумками дослідження.

Завдяки цьому, зазначають дослідники, загальні установки щодо держави змінилися з переважно негативних у 2021 році, коли співвідношення становило 55,8% негативних оцінок проти 6,6% позитивних, на переважно позитивні у 2022 році – 46,6% позитивних оцінок проти 26,1% негативних.

Крім того, тренд на посилення громадянської ідентичності, який фіксує Інститут соціології НАН України з 2000 року, продовжився і під час війни. Відповідний вид ідентичності зріс з 62,6% у 2021 році до 79,7% у 2022 році. Усі інші види територіально-громадянських ідентичностей представлені дуже слабко.

"Згідно з нашим аналізом, період національно-громадянської кристалізації, який тривав з 2015 року, змінився періодом національно-громадянської консолідації, перехід до якого зумовила широкомасштабна війна. Фактично, як ми вважаємо, в Україні завершився процес формування громадянської нації, що не знімає необхідності вирішення наступного важливого завдання національного масштабу – повноцінної євроінтеграції", – наголошують дослідники.

Київський міжнародний інститут соціології провів соціологічний моніторинг "Українське суспільство" на замовлення Інституту соціології НАН України у 2022 році. Інструментарій дослідження розробив Інститут соціології НАН України. Результати опитування представляють доросле населення України, за винятком АР Крим і тимчасово окупованих територій Донбасу (після зважування – відповідно до демографічної структури, яка була на початок широкомасштабної війни Росії проти України).

Опитування здійснювали методом телефонних інтерв’ю з використанням комп’ютера (computer-assisted telephone interviews, CATI) та виключно за мобільними телефонними номерами.

Статистична похибка вибірки обсягом 2007 респондентів за довірчої ймовірності 95% становить 2,2%. За припущення, що дизайн-ефект такої вибірки за звичайних умов становить 1,1, максимальна похибка вибірки має бути не більше ніж 2,5%. Водночас можуть бути додаткові зміщення, пов’язані з військовим вторгненням, які наразі повноцінно оцінити неможливо.

Польовий етап дослідження тривав з 19 до 25 грудня 2022 року.