Недавні записи
- Аналіз цін на овочі та фрукти в Україні у 2025 році 12.01.2025
- Аналіз будівельного ринку України у 2024 році – директор Rauta 10.01.2025
- У 2024 році Китай став найбільшим торговим партнером Сербії 07.01.2025
- Порівняння вартості ведення бізнесу на Балканах: аналіз і ключові висновки 05.01.2025
- Особливості податкової системи Нідерландів – короткий аналіз 28.12.2024
Банківський бізнес в умовах цифрового суспільства
Дроботя Яна
(Полтава, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Банки та банківська система)
Банківський бізнес в умовах цифрового суспільства
Банківські послуги в реаліях сьогодення повністю пронизують життя фізичних та юридичних осіб. Так, фізичні та юридичні особи постійно взаємодіють з банківськими установами здійснюючи різноманітні платежі, формуючи депозити, отримуючи кредити, купуючи цінні папери, отримуючи заробітну плату (для фізичних осіб), сплачуючи заробітну плату власним працівникам (для юридичних осіб), здійснюючи обмін валют, отримуючи різного роду трансферти, сплачуючи податки тощо [2].
Дана тісна взаємодія банківських установ з юридичними та фізичними особами на сьогодні вже просякнута реаліями функціонування в умовах цифрового суспільства. Нині оцифрування даних відбувається не лише в банківській сфері, однак, остання не є виключенням.
Банківські послуги між клієнтом та банком в реаліях диджиталізації – це послуги, що забезпечуються:
- програмним забезпеченням клієнт-банк;
- дистанційним банківським обслуговуванням «Банк в смартфоні»;
- дистанційним банківським обслуговуванням завдяки месенджерам;
- обслуговуванням з використанням POS-темрміналів, банкоматів, терміналів самообслуговування.
Оцифрування даних в банківській сфері має власні як переваги так і недоліки. Дані переваги та недоліки властиві як для банківських установ, так і для його клієнтів – юридичних і фізичних осіб.
Визначимо, які ж переваги та недоліки має диджиталізований банківський бізнес для банків:
- переваги: економія часу; скорочення витрат на утримання персоналу; пришвидшення можливостей реалізації банківських послуг; можливість здійснення додаткових послуг та нетрадиційного банківництва; підтримка конкурентоздатності;
- недоліки: неможливість здійснення операцій за відсутності світла, інтернет-зв’язку, програмного забезпечення та спеціальних пристроїв; втрата репутації банку внаслідок несанкціонованого витоку інформації щодо персональних банківських даних клієнта; втрати банка внаслідок шахрайських дій та хакерських атак; низьке поширення диджиталізованих банківських послуг серед людей похилого віку, в сільській місцевості; ризик технічних збоїв та помилок; зменшення доходів від розрахунково-касового обслуговування клієнтів; потреба у кваліфікованих спеціалістах; потреба у комп’ютерних програмах; витрати на банкомати, термінали самообслуговування, програмне забезпечення, захист інформації.
Надалі сформуємо переваги та недоліки диджиталізованого банківського бізнесу для клієнтів банку:
- переваги: економія часу; економія на комісійних платежах; можливість здійснення банківництва 24/7/365 в будь-якій точці світу, дома в дорозі; можливість отримання банківської інформації, інформації про власні рахунки в будь-який час доби, у вихідний день; зручність користування; можливість контролю власних витрат;
- недосліки: ризик крадіжок коштів та хакерських атак; ризик блокування карток; неможливість здійснення операцій за відсутності світла, інтернет-зв’язку, програмного забезпечення та телефону, годинника, планшета, комп’ютера; можливість незаконного використання персональних банківських даних клієнта; відсутність навичок користування у людей похилого віку, людей, що мешкають в сільській місцевості; ризик технічних збоїв та помилок; витрати на POS-термінали та їх обслуговування (для юридичних осіб) [1; 3-5].
Вважаємо, що цифровий банкінг є точкою відліку нових форм банківництва, нових банківських послуг і повернення банків та платіжних систем в нецифрову сферу є неможливим.
Література:
1.Андрушків І. П., Надієвець Л. М. Діджиталізація в банківському секторі: світовий та вітчизняний досвід. Проблеми економіки. 2018. № 4. С. 195-200. URL: http://nbuv.gov.ua/UJRN/Pekon_2018_4_24 (дата звернення: 12.12.2020).
2.Аранчій В.І, Бойко Л.М., Черненко Л.В. Гроші та кредит: навч. посібник. Львів: Магнолія, 2006. 2010. 300 с.
3.Вареник Наталія. Інтернет-банкінг: для людини чи проти неї? Зеркало недели. Випуск № 49. 2016. URL: https://zn.ua/ukr/business/internet-banking-dlya-lyudini-chi-proti-neyi-_.html (дата звернення: 10.12.2020).
4.Диба М. І., Гарнего Ю. О. Діджиталізація економіки: світовий досвід та можливості розвитку в Україні. Фінанси України. 2018. № 7. С. 50–61.
5.Дубина Максим, Шеремет Ольга. Розвиток е-banking: світовий та вітчизняний досвід. Проблеми і перспективи економіки та управління. 2019. № 2 (18). С.154-162.