Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
Банківська система україни

Гук Олександра
Кучер Денис
Гюнель Джафарова
(Кам’янське, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Банки та банківська система)
БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ
В умовах переходу України до європейських стандартів у банківському секторі, важливо досліджувати основні стан розвитку та напрями вдосконалення діяльності банківських установ в Україні. Як відомо, потужна банківська система є однією з найважливіших умов для забезпечення сталого економічного розвитку. Банки є одним із головних джерел інвестування фінансових ресурсів в економіку країни. У сучасній економіці банківська система має величезне значення завдяки зв’язкам з усіма секторами економіки. Найважливіші функції банків, як відомо, полягають у забезпеченні безперебійного грошового обігу капіталу, в фінансуванні підприємств та в постійному обслуговуванні клієнтів, а також створенні сприятливих умов для залучення коштів із метою нагромадження заощаджень у національній економіці [1].
Банківська система України протягом 2015–2020 рр. зазнала значних змін. Зміни, насамперед, зумовлені фінансовою кризою, яка показала нездатність банківської системи подолати несприятливі явища в економіці. Значне підвищення курсу іноземних валют привело до недовіри людей до банків: вони намагаються якомога швидше забрати свої депозити та оминути можливість взяття кредитів. Більшість громадян готові тримати свої заощадження вдома, а не розміщувати їх на депозитних та поточних рахунках комерційних банків.
Сучасна системна криза в Україні, різке погіршення економічних, соціально-політичних умов розвитку створюють безпрецедентні загрози для функціонування банківської системи. Головними проблемами банків стало згортання кредитування, портфель проблемних кредитів, скорочення власного капіталу та збитковість діяльності [2]. Все це призвело до значного скорочення кількості комерційних банків в Україні (рис. 1).
Рис. 1. Зміна кості діючих банків в Україні за 2014-2020 рр.[3]
Надійність банків є важливим показником для фізичних та юридичних осіб, які готові покласти депозит на банківський рахунок із гарантією повернення та отримати кредит з гарантією, що банк не ліквідується та не підвищить відсоткові ставки від найменших політичних та фінансових змін в країні.
Для стабілізації та повноцінного функціонування банківської системи України необхідне подальше укрупнення банківських установ шляхом злиття та поглинань; здійснення контролю з боку держави за діяльністю банків; створення законодавчої базу, яка дасть змогу відділити Національний банк України від впливу влади та інших інстанцій держави та ін.[1]
Література:
- Федевич Л.С., Ливдар М.В., Межирицька Я.В. Банківська система України: сучасний стан та перспективи розвитку. Економіка та суспільство. № 1. 2020. С. 21-27.
- Пахомова І.Г., Фещенко М.С. Аналіз структури капіталу банків України за період 2014–2016 років. Сталий розвиток економіки. № 2. 2017. С. 209-214.
- Основні показники банківської діяльності: офіційний сайт НБУ. [Електронний ресурс]. URL: https://bank.gov.ua (Дата звернення 10.03.2021 р.)
Науковий керівник: кандидат економічних наук,
Ганзюк Світлана Михайлівна