FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

15
Квітень
2021

Банківська система україни

Гук Олександра

Кучер Денис

Гюнель Джафарова 

(Кам’янське, Україна)

ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ

(Банки та банківська система)

БАНКІВСЬКА СИСТЕМА УКРАЇНИ

В умовах переходу України до європейських стандартів у банківському секторі, важливо досліджувати основні  стан розвитку та напрями вдосконалення діяльності банківських установ в Україні. Як відомо, потужна банківська система є однією з найважливіших умов для забезпечення сталого економічного розвитку. Банки є одним із головних джерел інвестування фінансових ресурсів в економіку країни. У сучасній економіці банківська система має величезне значення завдяки зв’язкам з усіма секторами економіки. Найважливіші функції банків, як відомо, полягають у забезпеченні безперебійного грошового обігу капіталу, в фінансуванні підприємств та в постійному обслуговуванні клієнтів, а також створенні сприятливих умов для залучення коштів із метою нагромадження заощаджень у національній економіці [1].

Банківська система України протягом 2015–2020 рр. зазнала значних змін. Зміни, насамперед, зумовлені фінансовою кризою, яка показала нездатність банківської системи подолати несприятливі явища в економіці. Значне підвищення курсу іноземних валют привело до недовіри людей до банків: вони намагаються якомога швидше забрати свої депозити та оминути можливість взяття кредитів. Більшість громадян готові тримати свої заощадження вдома, а не розміщувати їх на депозитних та поточних рахунках комерційних банків.

Сучасна системна криза в Україні, різке погіршення економічних, соціально-політичних умов розвитку створюють безпрецедентні загрози для функціонування банківської системи. Головними проблемами банків стало згортання кредитування, портфель проблемних кредитів, скорочення власного капіталу та збитковість діяльності [2]. Все це призвело до значного скорочення кількості комерційних банків в Україні (рис. 1).

Рис. 1. Зміна кості діючих банків в Україні за 2014-2020 рр.[3]

Надійність банків є важливим показником для фізичних та юридичних осіб, які  готові покласти депозит на банківський рахунок із гарантією повернення та отримати кредит з гарантією, що банк не ліквідується та не підвищить відсоткові ставки від найменших політичних та фінансових змін в країні.

Для стабілізації та повноцінного функціонування банківської системи України необхідне  подальше укрупнення банківських установ шляхом злиття та поглинань; здійснення контролю з боку держави за діяльністю банків;  створення законодавчої базу, яка дасть змогу відділити Національний банк України від впливу влади та інших інстанцій держави та ін.[1]

Література:

  1. Федевич Л.С., Ливдар М.В., Межирицька Я.В. Банківська система України: сучасний стан та перспективи розвитку. Економіка та суспільство. № 1. 2020. С. 21-27.
  2. Пахомова І.Г., Фещенко М.С. Аналіз структури капіталу банків України за період 2014–2016 років. Сталий розвиток економіки. № 2. 2017. С. 209-214.
  3. Основні показники банківської діяльності: офіційний сайт НБУ. [Електронний ресурс]. URL: https://bank.gov.ua (Дата звернення 10.03.2021 р.)

Науковий керівник: кандидат економічних наук,

Ганзюк Світлана Михайлівна