Недавні записи
- Щорічна професійна бізнес-зустріч ProfTechBuild 03.06.2023
- Італійська la Repubblica розповіла про плани відновлення України та роль “Метінвесту” і “ДТЕК” у цьому процесі 03.06.2023
- Штучний інтелект за місяць відібрав роботу майже у 4000 Американців 02.06.2023
- Xiaomi випустила велотренажер із вбудованим генератором електроенергії 02.06.2023
- Для українців зробили доступним застосунок ChatGPT: поки що лише для користувачів iOS 01.06.2023
Автомобіль – джерело забруднення атмосфери

Шевченко Олександр Сергійович
студент 3 курсу, спеціальність 101 «Екологія»
Київський національний університет будівництва і архітектури
ЕКОЛОГІЯ (Екологічна безпека)
Автомобіль – джерело забруднення атмосфери
Стан навколишнього середовища має тенденцію до погіршення кожного року. Зміна клімату, погіршення якості повітря, води, ґрунту стають глобальними проблемами для усього земного шару.
Автотранспорт є вагомим джерелом забруднення довкілля. В даний час на частку автомобільного транспорту припадає більше половини усіх шкідливих викидів у навколишнє середовище, які є головним джерелом забруднення атмосфери, особливо у великих містах. У середньому при пробігу 15 тис. км за рік кожен автомобіль спалює 2 т палива і близько 26 – 30 т повітря, у тому числі 4,5 т кисню, що в 50 разів більше потреб людини. При цьому автомобіль викидає в атмосферу: чадного газу – 700 кг/рік, діоксиду азоту – 40 кг/рік, незгорілих вуглеводнів – 230 кг/рік і твердих речовин – 2 – 5 кг/рік [2].
Автомобільний транспорт забруднює атмосферу трьома способами:
- емісією шкідливих речовин з відпрацьованими газами;
- проривом газів у картер двигуна й емісією шкідливих речовину результаті випару палива в паливних баках, карбюраторах;
- у результаті витоків палива.
Головним з них є перший спосіб, на частку якого приходиться близько 2/3 шкідливих викидів автомобілів в атмосферу.
Основними нетоксичними компонентами відпрацьованих газів автотранспортних засобів є азот, кисень, пари води і вуглекислий газ. Усього налічується близько 200 шкідливих (забруднюючих) речовин, багато яких небезпечні для здоров’я людини. До токсичних компонентів відносяться: оксиди вуглецю, оксиди азоту, альдегіди, вуглеводні, сірчистий газ, сажа, бензапірен та ін.
В ролі основних забруднювачів ґрунтів виступають метали та їхні сполуки. Масовий небезпечний характер носить забруднення ґрунтів свинцем. З’єднання свинцю використовують як добавку до бензину, тому автотранспорт є серйозним джерелом свинцевого забруднення [4].
Рис.1. Схема викиду забруднюючих речовин у 1 півріччі 20-21 років [3]
Забруднення вод транспортними відходами проявляється у зміні фізичних і органолептичних властивостей (порушення прозорості, забарвлення, запаху, смаку), збільшення змісту сульфатів, хлоридів, нітратів, токсичних важких металів, скорочення розчиненої у питній воді кисню, появу радіоактивних елементів [1].
Транспортна мережа доволі густа, кількість та активність автотранспорту в містах велика, й шкоду довкіллю вона завдає дуже відчутну. Основними причинами є – застарілі конструкції двигунів, використовуване паливо (бензин, а не газ чи інші, менш токсичні речовини) та погана організація руху, особливо в містах, на перехрестях [1].
Аналіз заходів із зниженням токсичності відпрацьованих газів автомобілів дозволяє виділити такі основні напрями боротьби зі шкідливим впливом автотранспорту на довкілля:
- використання нових типів силового устаткування з мінімальним викидом шкідливих речовин;
- заміна і вдосконалення конструкції, робочих процесів, технології виробництва автомобілів з метою зниження токсичності відпрацьованих газів;
- застосування пристроїв очищення або нейтралізації відпрацьованих газів. Для автомобілів з бензиновими двигунами дуже ефективні каталітичні нейтралізатори потрійної дії, для дизельних автомобілів застосовують фільтри, які очищають відпрацьовані гази від сажі;
- використання альтернативного або зміна характеристик традиційного палива [3].
Отже, для зменшення негативного впливу складових частин транспортних комплексів на навколишнє природне середовище за все необхідно:
- Впровадити жорсткий контроль за дотриманням допустимих норм викидів в атмосферне повітря.
- Встановити контроль за дотриманням екологічних норм при побудові та експлуатації транспортної інфраструктури.
- Проводити постійний контроль за технічним станом автомобілів.
- Вдосконалити конструкції паливної системи двигуна.
- Використовувати більш якісні паливно-мастильні речовини, що мають меншу концентрацію домішок.
Вирішення екологічних проблем – це комплекс заходів, спрямованих на зниження токсичності автотранспорту.
Реалізація багатьох з них в цивілізованих країнах значно поліпшить екологічну обстановку [4].
Література:
1.Екологічний вплив транспорту. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://works.doklad.ru/view/YCL7hgyJMgk.html (Дата звернення: 30.09.2021). Назва з екрану.
- Вплив автотранспорту на навколишнє середовище. [Електронний ресурс] – Режим доступу: https://conf.ztu.edu.ua/wp-content/uploads/2017/05/41.pdf (Дата звернення: 30.09.2021). Назва з екрану.
- Порівняння показників стану атмосферного повітря в I півріччі 2021 року з І півріччям 2020 року. [Електронний ресурс]. Режим доступу: https://kr.gov.ua/ua/news/pg/10921370256027_n/ (Дата звернення: 30.09.2021). Назва з екрану.
- Екологічні проблеми транспортної галузі. Електронний ресурс] – Режим доступу: https://www.ecoleague.net/pro-vel/misiia-vel/vystupy-publikatsii/2011/item/68-ekolohichni-problemy-transportnoi-haluzi-pohliad-hromadskosti (Дата звернення: 30.09.2021). Назва з екрану.
Керівник: Ткаченко Т.М., д-р технічних наук, професор,
професор кафедри охорони праці та
навколишнього середовища КНУБА