FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

12
Квітень
2021

Аудиту в забезпечення сталого розвитку підприємств торгівлі в україні

Ус Алла
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Облік та аудит)
АУДИТУ В ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ СТАЛОГО РОЗВИТКУ ПІДПРИЄМСТВ ТОРГІВЛІ В УКРАЇНІ
Відповідно до Директиви 2014/95/ЄС, Європейським парламентом визнано важливість розголошення підприємствами інформації про їх стан, зокрема соціальні та екологічні аспекти, з метою виявлення ризиків, які загрожують стійкості підприємства, і підвищення довіри інвесторів і споживачів. Дійсно, розкриття нефінансової інформації має життєвоважливе значення для управління змінами на шляху до побудови стійкої глобальної економіки шляхом поєднання довгострокової прибутковості із соціальною справедливістю та захистом навколишнього середовища. У цьому контексті, розкриття нефінансової інформації допомагає проводити оцінку, моніторинг та управління діяльністю підприємств та визначати їх вплив на суспільство. Розкриття такої інформації передбачається великими підприємствами, які становлять суспільний інтерес, до таких великих підприємств відносяться ті, які визначаються виходячи з підсумку балансового звіту, чистого обороту та середньої кількості працівників[2]. Вони мають розкривати інформацію, що несе нефінансовий характер для того, щоб в належному обсязі показати впливу діяльності компанії на суспільні та екологічні сфери до яких можна віднести питаннях зайнятості населення, дотримання прав людини, боротьби з корупцією та інше. Включаючись до загальносвітових процесів, нефінансова інформація становить особливий інтерес для зовнішніх користувачів інформації, тому підготовка нефінансової звітності постає досить актуальним для компаній, особливо підприємств торгівлі, які зацікавлені у розширені своєї діяльності на міжнародному рівні.
Для підготовки нефінансової звітності існує ряд інструментів для підготовки такої звітності, серед них стандарти GRI (Global Reporting Initiative), що визначають універсальні та специфічні стандарти, що забезпечує збалансоване висвітлення основних аспектів діяльності компанії; стандарти ISO-26000:2010, які побудовані на доктринах Глобального договору ООН, що ґрунтується на принципах корпоративної соціальної відповідальності та стосуються питань захисту прав людини, навколишнього середовища, безпеки праці, прав споживачів та організації управління бізнесу; системи екологічного менеджменту EMAS; керівні принципи підприємницької діяльності в аспекті прав людини (Guiding Principles on Business and Human Rights) та інші.
Ураховуючи вищевикладене, аудит потребує належного удосконалення та пристосування до світових тенденцій. Так основним завданням аудиту нефінансової діяльності торговельних підприємств є виявлення на основі наданих підприємством нефінансових інформації в звітах, відповідності наданої інформації стандартам та принципам, а також обґрунтованості проведення операцій нефінансового характеру, виявлення ризиків, які загрожують стійкості підприємства, і підвищення довіри інвесторів і споживачів.
Аудиторську перевірку нефінансової діяльності підприємства варто розділяти у двох напрямках:
1) перевірка доцільності і обґрунтованості здійснення підприємством нефінансової діяльності;
2) перевірка відображення у нефінансовій звітності інформації щодо нефінансової діяльності компанії.
До проблемних питань аудиту розвитку можна віднести:
– брак достатнього досвіду аудиторської діяльності в напрямку розкриття та перевірки нефінансової інформації;
– відсутність стандартизованої нормативної бази;
– відсутність методичних рекомендацій щодо здійснення аудиту нефінансової інормації.
Для вирішення вищезазначених проблем наведемо деякі шляхи їх подолання та перспективи розвитку аудиту в Україні:
1) розробка механізму ціноутворення на аудит та аудиторські послуги шляхом вивчення міжнародного досвіду з цього питання;
2) визначення джерел інформації та документування результатів аудиту, що включають в себе нефінансову інформацію;
3) розробка внутрішніх методик аудиту нефінансової інформації, робочої документації;
4) розробка типових методик аудиторської перевірки нефінансових показників.
Слід зазначити, що удосконалення системи аудиту матиме позитивний вплив не тільки на розвиток аудиторської діяльності, але і на розкриття рівня усвідомлення компаніями суттєвих довкільних, соціальних та економічних аспектів, що виникають в ході діяльності, що відображає ставлення до сталого розвитку та вклад, який здійснює організація для його досягнення, а також впливів і підходи до управління ними та оцінки ефективності такого управління. Крім того аудит в забезпеченні сталого розвитку підприємств торгівлі в Україні здатен підвищити інтерес інвесторів та посилити перспективи розширення своєї діяльності на світовій арені цими підприємствами.
Література:
1. Немченко В.В. Аудит. Основи державного, незалежного професійного та внутрішнього аудиту/ В.В. Немченко, О.Ю. Редько. -підручник. – К.: Центр учбової літератури, 2012. – 540 с.
2. Карпенко М. О. Удосконалення зовнішньоекономічної діяльності на підприємстві/ М.О. Карпенко, О.В. Захарченко// Актуальні проблеми економіки. – 2010. – N7. – С. 211-217.
3. 3. Проскуріна Н.М. Проблеми розвитку аудиту в Україні/ Н. М. Проскуріна// Ефективна єкономіка.– 2010. – №5. – С. 34-37.
4. Вісник МСФО. Архів електронного видавництва. – Режим доступу: https://msfz.ligazakon.ua/magazine_article/FZZ00125
5. Звітність зі сталого розвитку GRI. – Режим доступу: https://database.globalreporting.org/
Науковий керівник: доктор економічних наук,
доцент Назарова Каріна Олександрівна