FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

07
Травень
2021

Архітектура японії

Кузик Антон

(Дніпро, Україна)

ТЕХНІЧНІ НАУКИ

(Будівництво)

АРХІТЕКТУРА ЯПОНІЇ

Поширеною характеристикою японської архітектури, а насправді, усіх візуальних мистецтв Японії – є розуміння природного світу, як джерела духовного просвітництва та повчального дзеркала людських емоцій. Союз з природнім був і елементом японської архітектури. Довгі веранди та кілька розсувних панелей, відкривали постійні перспективи на природу – хоча природа часто була ретельно влаштована та виготовлена, а не дика і справжня.

Історія Японії, як держави ділеться на епохи, кожна з яких включає в себе декілька періодів. Кожен період має свої риси, не тільки в плані політичному чи економічному, а також і культурному. В цій статі я хочу розповісти про ключові періоди розвитку архітектури із різних епох існування країни.

Період Асука ознаменувався сильним впливом китайської та корейської культур на розвиток японської. Особливо це відбилося в сфері архітектури. Основними конструктивними елементами того періоду були черепиця, камінь та деревина криптомерії (японський кедр). Конструкції спиралися на вертикальні дерев’яні стовпи, що були закріплені на готових кам’яних підставах.

Період Камакура. Період був один із войовничих в історії Японії. Нові архітектурні стилі виникли з порожнечі, створеної внаслідок руйнувань війн. Визначною фігурою того часу був монах Шуньбубу Чоген, який доклав багато зусиль відродженню релігійного мистецтва та архітектури країни.

Токугава, або Едо, Період. Архітектурні розробки відображали основні тенденції, виявлені в інших аспектах візуального мистецтва. Аристократичне відродження та вибухова демонстрація, мали досить різні перспективи. Японська середньовічна архітектура була порівнянна із середньовічною європейською на той час, через поширеність замків, але була набагато простішою, ніж її європейська колега. Після цього періоду японська архітектура почала застосовувати більше західних впливів. Деревина залишалась найкращим будівельним матеріалом. У багатьох японських будинках використовували рухомі екрани (сёдзі) та розсувні двері (фусума). Поширений у традиційних та сучасних японських будинках, Genken відноситься до невеликої частини плану поверху, де є впалий простір між вхідними дверима для розміщення взуття та рештою будинку. Традиційно навколо будинку буде проходить дерев’яна веранда (яка називається ангава).

Рис.1. Замок Хімедзі

Приклад «традиційної» японської архітектури можна вважати Замок Хімедзі. Хімедзі – побудований Акамацу Норімурою в 1333 р., Перебудований Акамацу Саданорі в 1349 р. Найбільший замок в Японії і зразок традиційної японської архітектури замку (рисунок 1). Цей витвір японської архітектури був внесений до світової спадщини ЮНЕСКО.

Модерний період. Сучасний період Японії визначається таким, що починається з Реставрації Мейдзі в 1868 р. І продовжується донині. Японська архітектура останньої чверті 19 століття, чудова швидким засвоєнням західних архітектурних форм та структурних технологій, необхідних для досягнення результатів, чужих традиційній японській чуттєвості. Великі громадські будівлі будували вже не з дерева, а з армованої цегли, іноді облицьованої каменем, у європейських стилях. Сталевий залізобетон був введений у період Тайше, дозволяючи збільшити внутрішні простори. В рамках загального прагнення уряду Мейдзі швидко імпортувати західних спеціалістів, щоб вони працювали як практики, так і інструктори.

Музей Хокі, Тіба – за проектом Ніккена Секкея, завершений у 2010 році, перший в Японії музей реалістичного живопису. Його колекції включають близько 480 робіт, як художників, що починають шлях до майстрів мистецтва.

Рис. 2. Музей Хокі, Тіба

Архітектура Японії розвивається і до сьогодні. Так як Японія одна із технологічно розвинених держав, її рішення в напрямку будівництва можуть дивувати нас. Навіть сьогодні на вулицях Токіо ви можете бачити ординарні рішення японських архітекторів. Тому я ставлю перед собою ціль продовжити вивчати архітектуру «країни, де сходить Сонце».

Література:

  1. Електронний ресурс. Режим доступу: https://uk.wikipedia.org/wiki/Архітектура_Японії
  2. Електронний ресурс. Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Период_Асука
  3. Електронний ресурс. Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Период_Камакура
  4. Електронний ресурс. Режим доступу: https://ru.wikipedia.org/wiki/Период_Эдо
  5. Електронний ресурс. Режим доступу: https://www.architectureanddesign.com.au/features/list/japanese-architecture-and-buildings
  6. Електронний ресурс. Режим доступу: https://www.britannica.com/art/Japanese-architecture/The-modern-period

Науковий керівник: старший викладач Литвин Олена Єгорівна