Недавні записи
- Огляд ринку праці в Італії у 2024 році та роль у ньому українців – Experts Club 04.11.2024
- Початок співпраці між Радою національних спільнот України та Міжнародною комісією з прав людини 02.11.2024
- Український виробник вогнезахисту Ковлар Груп удвічі збільшив випуск продукції 31.10.2024
- Відбувся Німецько-український семінар оборонних індустрій DFNC2: German Edition 29.10.2024
- У Києві відбувся Вечір танго за підтримки Посольства Аргентини в Україні 29.10.2024
Арахамія вважає поспішною націоналізацію МГЗ
(розширена, додано абз. 10-12-й із випадком з “Оушен Плаза”)
Київ. 22 лютого. ІНТЕРФАКС-УКРАЇНА – Націоналізація Миколаївського глиноземного заводу (МГЗ), що належить російському олігархові Олегу Дерипасці, створила соціальні й екологічні проблеми, її треба було відкласти, вважає голова парламентської фракції “Слуга народу” Давид Арахамія.
“Ми як ура-патріоти пішли й відібрали цей завод, а я казав, що не треба робити зараз, а робити все в кінці. Зараз питання: хто буде 7 тис. людей зарплату платити, а з сім’ями – 25 тис.”, – сказав він на пресконференції в Києві в середу.
Арахамія нагадав, що МГЗ працювати не може, оскільки перекрито море, яким завозили сировину (боксити) з Гвінеї.
“Завод стоятиме. 7 тис. підуть на вулицю, в Миколаєві буде велика криза, але всі відзвітували у фейсбуці, які ми хороші патріоти – забрали в Дерипаски щось. Я казав: давайте не будемо забирати зараз, давайте триматимемо в кишені, чекатимемо, доки відкриється море, а потім заберемо, і в нас буде одразу безперервна робота”, – зазначив голова фракції “Слуга народу”.
Він додав, що у випадку з МГЗ існує ще й екологічна проблема – утримання шламових полів, з якими “завжди була екологічна катастрофа”.
“Хто буде шламові поля утримувати, коли Дерипаски немає, співробітників немає, – взагалі не знаю. Що, ми будемо потім відправляти армію утримувати ці шламові поля?” – сказав Арахамія.
За його словами, робота МГЗ навіть після війни – під питанням через розвал Запорізького алюмінієвого комбінату (ЗАлК) і відсутність в Україні іншого алюмінієвого виробництва, тоді як будівництво нового навряд чи можливе без надання спеціального пільгового тарифу на електроенергію.
“Говорив із великою американською компанією: (вони сказали) можемо побудувати за $1 млрд, можливо, десь на заході Україні, але спецтариф… Але наш комітет каже, що немає законодавчого механізму (щоб) дати такий тариф: чому алюмінієвому комбінату можна, а іншим не можна – буде конфлікт, скандал”, – зазначив Арахамія.
“Нам треба дорослішати як суспільству: якщо ми хочемо мати цю стратегічну галузь, тоді (повинні) будемо давати якісь преференції, інакше не буде працювати. В ринку немає сенсу будувати цей завод, це ми маємо бути зацікавлені”, – підсумував депутат.
Він також висловив думку про надмірну заполітизованість питання російських активів, навівши як приклад минулорічний арешт 70-відсоткової частки в столичному ТРЦ “Оушен Плаза”, що належить братам Ротенбергам.
“Заарештувала обидві частки, зачинився весь магазин: (експлуатаційні витрати) $1 млн за квартал, тоді з держави $700 тис. Я особисто пішов – треба відкрити: 70% (доходу від оренди) забиратиме держава, і так (ТРЦ) житиме, доки не проведемо повної конфіскації та виставимо на продаж, щоб держава забрала гроші за 70%”, – описав ситуацію голова фракції “Слуга народу”.
“Ви не уявляєте, який був спротив з точки зору бюрократії! Усі бояться навіть на 10 метрів підходити до російських активів: будуть звинувачення в лобізмі, якихось “шкурняках” – люди не хочуть займатися такими справами. Написати пост у фейсбуці – це круто, але потім настають наслідки. Із цими наслідками щодо кожного випадку ми маємо зараз працювати”, – констатував Арахамія.
Як повідомлялося, 16 лютого 2023 року Вищий антикорупційний суд задовольнив позов Міністерства юстиції України щодо передання в держвласність підприємств, які належали російському олігарху Олегу Дерипасці. Рішення стосується МГЗ, а також надровидобувних компаній ТОВ “Глухівський кар’єр кварцитів” (Сумська обл.), ПрАТ “Хустський кар’єр” (Закарпатська обл.) і ПрАТ “Жежелівський кар’єр” (Вінницька обл.) та компаній “Алюміній України” (Закарпатська обл), ТОВ “Гуардон України” (обидва – Київ), ТОВ “Запоріжалюмінторг” (Запоріжжя), ТОВ “Сервісний центр “Металург”, ТОВ “ЧАС IТ”, ТОВ “Центр обліку Миколаїв” (усі три – с. Галицинове Миколаївської обл.), а також 99% розташованого в Галициновому ТОВ “Охорона МГЗ”.
У переліку націоналізованих – 100% Миколаївського благодійного фонду “Центр соціальних програм” і 29,5363% АТ “Запорізький виробничий алюмінієвий комбінат”, а також понад 300 об’єктів рухомого і нерухомого майна.
Рішення ще не набуло чинності, оскільки може бути оскаржене в апеляції ВАКС, проте ймовірність його скасування експерти оцінюють дуже низько.
Як зазначав Мін’юст, Дерипаска – один із найбагатших російських олігархів, мільярдер, наближений до президента Росії. Він контролює і володіє значними частками груп компаній “РусАл”, “Базовий елемент”, “ЕН+ Груп”. Об’єднана компанія “РусАл” – другий за величиною виробник алюмінію у світі, вона також здійснює контроль над російськими підприємствами, що виробляють бронетехніку, яку надалі збройні сили Росії використовують у війні проти України.