Недавні записи
- Schneider Electric вдруге визнана найстійкішою корпорацією світу 18.03.2025
- Дізнайся про інструменти пошуку роботи, освітні можливості та програми підтримки підприємництва для ветеранів і ветеранок від Міністерства економіки України. 14.03.2025
- ТОП-5 англійських фраз для small talk, щоб не мовчати в компанії 12.03.2025
- Чому ваш рівень англійської не покращується, навіть якщо ви вчите її роками 12.03.2025
- Металеві конструкції мають великий потенціал у проєктах відновлення – директор Rauta Озейчук 12.03.2025
Актуальні проблеми адміністративних судів в україні

Піскун Дар’я Анатоліївна
студентка юридичного факультету Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ
ПРАВО (Адміністративне і фінансове право)
Актуальні проблеми адміністративних судів в україні
У демократичних країнах ефективно діє система захисту прав, свобод та інтересів особи у сфері публічно-правових відносин. Насамперед це є адміністративна юстиція, представлена вона спеціалізованими судами чи колегіями в складі судів загальної юрисдикції. На сьогодення, проблемним аспектом є дефіцит суддівських кадрів. Згідно зі статистичним даним, в України нараховується дефіцит суддів близько 2000 осіб, до того ж, в 44 судах насправді кількість суддів порівняно штатної – менше на 50%, в 33 судах вона прирівнюється 50%, а у двох судах в цілому не здійснюється правосуддя. Якщо судді, які мають право на відставку, залишать посади, то загальний дефіцит суддів перевищить 60%. В загалом близько 2000 посад є вакантними, тобто в кожному суді не вистачає майже 3 суддів [1].
Дана статистика шокує, внаслідок браку суддів, на рівні першої та другої інстанції передають близько 1600 справ з області в область. Варто звернути увагу на кадрові проблеми адміністративних судів у зв’язку із несвоєчасним призначенням суддів, у яких закінчились повноваження, тому що на початок 2021 року 394 суддів не мали повноважень, але продовжують здійснювати правосуддя. Як наслідок, ці розглянуті справи є неправомірними, що ускладнює роботу інших суддів, тому що буде потрібно повторно їх перевіряти [2].
Глобальною проблемою в даному питанні є те, що після вступу в силу Закону про судову реформу № 193 (який потім був визнаний КСУ частково неконституційним) вже понад рік Вища кваліфікаційна комісія суддів (ВККС) фактично не функціонує. Тобто, вже рік в Україні не добираються нові судді, а кадровий голод в судовій владі лише зростає. Але, як зазначається в джерелах, проект №. 3711 про відновлення роботи ВККС, знаходиться на завершальній стадії розгляду, депутати проголосують за нього та після цього буде сформована ВККС [3].
Розв’язання цього питання буде слугувати саме проект № 3711, оскільки судова система вже тривалий час знаходиться у руйнівному стані та не надає суддям оптимальної можливості здійснювати якісне правосуддя, що, є особливим фактором у недотриманні процесуальних строків. Це стосується громадян та юридичних осіб, права і свободи яких потребують правового захисту. В даний час судді не проходять кваліфікаційне оцінювання, оскільки орган ВККС не функціонує. Якщо проект буде підтриманий Верховною Радою, розпочнеться відбір нових суддів, а механізми заповнення нових судів будуть розблоковані – у тому числі новий суд, який замінить АПК новими суддями. Або буде проведена оцінка, а деякі чесні судді будуть переведені до цього нового суду [4].
Отже, автор прийшов до висновку, що актуальними шляхами вирішення питання дефіциту суддівських кадрів буде: по-перше – призначення членів ВККС, переведення суддів та проведення ефективних конкурсів на заміщення вакансій суддів першої та апеляційної інстанцій. Автор зазначав про законопроект №3711 який, був зареєстрований у Верховній Раді України, він передбачає початок діяльності ВККСУ. По-друге – з огляду на реальність, в якій ми живемо, надання Вищій раді правосуддя права переводити суддів і завершити конкурсні процедури відбору нових суддів до початку роботи ВККС може бути ефективним.
Список використаних джерел:
1. URL: https://www.ukrinform.ua. «Що допоможе вирішенню проблеми кадрового дефіциту в судах?»
2. Про судоустрій і статус суддів: Закон України від 02.06.2016 № 1402- VIII . (зі змінами і допов.)Відомості Верховної Ради України. 2020, № 2, ст.5.
3. URL: https://dejure.foundation. «Парламент може віддати добір суддів в руки Павла Вовка вже в цей четвер»
4. URL: https://www.ukrinform.ua. «Проєкт закону про відновлення роботи ВККС вже на фінальній стадії розгляду»
Науковий керівник: к.ю.н., доцент, доц.кафедри загальправових
дисциплін Рибалкін А.О.