Недавні записи
- В інституті ім. Філатова провели першу у світі операцію з видалення внутрішньоочної гемангіоми у дитини 10.09.2024
- Experts Club представив рейтинг країн з найбільшою ймовірністю дефолту 03.09.2024
- Хорватія прийме на оздоровлення дітей із України 29.08.2024
- Використання сендвіч-панелей українського виробництва в першому півріччі 2024 року зросло на 15% 29.08.2024
- 12 вересня 2024 року у Києві відбудеться конференція Europe-Poland-Ukraine: Cooperate Together 28.08.2024
Актуалізація пріоритетів фінансової підтримки світовим банком україни в умовах covid-19
Клименко Катерина
Савостьяненко Максим
(Київ, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Фінансові відносини)
АКТУАЛІЗАЦІЯ ПРІОРИТЕТІВ ФІНАНСОВОЇ ПІДТРИМКИ СВІТОВИМ БАНКОМ УКРАЇНИ В УМОВАХ COVID-19
Україна співпрацює з міжнародною фінансовою спільнотою задля зміцнення та стабільності фінансової системи держави. Діючи узгоджено з МФО та центральними банками інших держав, Україна реалізує інтеграційні кроки до світового фінансового простору та наближається до ЄС.
Група Світового банку (далі – СБ), ресурси якого є одним із найбільших джерел зовнішнього фінансування і досвіду для країн, що розвиваються, вживає широкомасштабні дії для підтримки економіки цих країн, в тому числі для зміцнення їхніх можливостей для реагування на пандемію Coved-19. Внаслідок об’єктивних економічних процесів і світових кризових явищ для багатьох країн пріоритетне значення має співробітництво з СБ, яке робить можливим ефективне використання оптимальних комбінацій кредитно-фінансових інструментів.
Як довгостроковий партнер України СБ допомагає українській владі протистояти пандемії. Фінансова підтримка та технічні консультації Банку сприяють зміцненню потенціалу лікарень, амбулаторій та центрів екстреної медичної допомоги, які опікуються хворими на COVID. Банк допомагає у тестуванні та запобіганні поширенню інфекції, надаючи фінансування для закупівлі тестових наборів, підвищення рівня інфекційного контролю у визначених лікарнях.
Станом на 27.01.2021 р. загальна вартість підтримки уряду України з боку Світового банку у забезпеченні тестами на COVID-19, зокрема експрес-тестами на антиген, досягає 15,5 млн. дол. США [1]. На початку лютого 2021 р. СБ, Мінфіном та МОЗ було розпочато переговори щодо можливої реалізації проекту «Екстрене реагування на COVID-19 та вакцинація в Україні», відповідно до якого сума позики для України становитиме 90 млн. дол. США [2].
CБ також має намір запустити інвестиційний проект, метою якого є створення умов для підвищення ефективності, якості та прозорості вищої освіти в Україні. З огляду на пандемію, окрім створення сучасного освітнього середовища в закладах вищої освіти та оснащення університетів сучасним обладнанням, важливо підтримати сферу вищої освіти в організації освітнього процесу з використанням технологій дистанційного навчання [3]. В проект закладено й реалізацію певних освітніх політик, зокрема: розбудова фінансової автономії закладів вищої освіти, розширення імплементації формульного підходу до фінансування, удосконалення мережі закладів вищої освіти тощо.
У 2021 р. Україна та Світовий Банк продовжать спільну реалізацію масштабних інфраструктурних проектів. Так, мова йде про логістичні стратегії, а також стан імплементації проектів дорожнього, залізничного, морського та авіаційного секторів України тощо. 20.01.2021 р., на своєму засіданні Уряд схвалив законопроект «Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо врегулювання бюджетних відносин під час реалізації договорів, укладених в рамках державно-приватного партнерства, у тому числі концесійних договорів». Він законодавчо врегульовує питання впровадження довгострокових бюджетних зобов’язань у рамках здійснення державно-приватного партнерства (ДПП), тим самим даючи «зелене світло» реалізації перспективних проектів на умовах ДПП. Законопроект був розроблений за підтримки Групи СБ на виконання пункту 54 Плану заходів з виконання Державної програми стимулювання економіки для подолання негативних наслідків, спричинених пандемією COVID-19, на 2020-2022 рр. В тім ще 29.10.2020 р. було оприлюднено Першу програму державно-приватного партнерства у дорожній галузі, яка була представлена Міністерством інфраструктури України, Укравтодором, СБ та МФК [4].
За весь період взаємного співробітництва України з Світовим банком було досягнуто суттєвих позитивних результатів, проте в сучасних реаліях залишається низка невирішених, вагомих та проблемних питань, які перешкоджають поглибленню взаємовідносин. Так, співпраця з СБ дає змогу отримувати кредитні ресурси за вигідними умовами для розбудови стратегічно важливих секторів економіки й інфраструктури; передбачає підтримку для боротьби з пандемією, проте з із іншого боку, знижують рівень боргової безпеки країни. Тому варто зважати на головні аспекти реальної картини співпраці з СБ, об’єктивно оцінювати ситуацію, забезпечувати режим максимального сприяння для вжиття взаємовигідних заходів за участю міжнародних партнерів.
Література:
- Світовий банк та ЮНІСЕФ доправили в Україну 1,2 млн. ПЛР – тестів на COVID-19. URL: https://www.unicef.org/ukraine/press-releases/world-bank-and-unicef-deliver-12-million-covid-19-pcr-tests-ukraine
- Р. Єрмоличев: Україна отримає підтримку Світового банку за досягнення вимірюваних показників вакцинації населення. URL: https://www.mof.gov.ua/uk/news/roman_iermolichev_ukraina_otrimaie_pidtrimku_svitovogo_banku_za_dosiagnennia_vimiriuvanikh_pokaznikiv_vaktsinatsii_nas
- Світовий банк планує інвестувати в українську освіту. URL: https://osvita.ua/vnz/79801/
- В. Криклій. Уряд підтримав законопроект, який дає «зелене світло» впровадженню проектів ДПП у дорожній галузі. URL: https://mtu.gov.ua/news/32556.html