Недавні записи
- В Ужгороді пройде наймасштабніша медична конференція в Україні — “Breast Weekend 2.0” 20.04.2025
- Чемпіонат України серед фасадників KREISEL 2025: масштабна битва майстрів та відкриття найбільшого заводу сухих сумішей в Україні 19.04.2025
- Системна підтримка сімей ветеранів – ключовий фактор стійкості та безпеки держави 14.04.2025
- Закарпатський амбасадор організував масштабну гуманітарну допомогу для Чернігівщини 14.04.2025
- Дональд Трамп-молодший планує тур Східною Європою 14.04.2025
АГРОКЛАСТЕРИ- ЕФЕКТИВНА ФОРМА ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ

Беззубко Юлія
(Харків, Україна)
ЕКОНОМІКА ПІДПРИЄМСТВА ТА УПРАВЛІННЯ
(Економіка АПК )
АГРОКЛАСТЕРИ- ЕФЕКТИВНА ФОРМА ВИРОБНИЦТВА І РЕАЛІЗАЦІЇ ПРОДУКЦІЇ
Аграрний сектор економіки України характеризується динамічним розвитком, здійснює вагомий внесок у функціонування національної економіки, зокрема в частині задоволення потреб населення у продуктах харчування, забезпечення галузей переробної промисловості сировиною, формування продовольчої безпеки й експортного потенціалу держави. В агропромисловому комплексі формується близько 17 % ВВП, він є одним з основних бюджетоутворюючих та експорто-орієнтованих секторів національної економіки.
Ефективною формою виробництві і реалізації продукції є агропромислові кластери. Кластеризація аграрної економіки – це системний інноваційний процес територіально-галузево-мережевого об’єднання взаємопов’язаних спільними інтересами підприємств і організацій у конкретній діяльності для забезпечення раціонального використання їх ресурсного потенціалу, збільшення обсягів виробництва кінцевої продукції і підвищення її конкурентності на ринку та сприяння сталому розвитку агропромислового виробництва і сільських територій [1].
Агропромисловий кластер розуміється як територіальне поєднання різних за галузевою спрямованістю підприємств, організацій, закладів, які можуть бути задіяні в процесі агропромислового виробництва та розташованих в географічній близькості один від одного. Серед них можна виділити: сільськогосподарські, переробні підприємства, науково-дослідницькі та освітні заклади, ринкову інфраструктуру тощо [2].
Упровадженню кластерів у вітчизняному аграрному секторі сприяють певні передумови: наявність кваліфікованої робочої сили; територіальна близькість до європейських продовольчих ринків; можливість комбінування потужного ресурсного потенціалу з європейськими технологіями; євроінтеграційний курс української економіки; інвестиційна привабливість вітчизняних підприємств; наявність підприємницьких здібностей [3].
В якості прикладу ефективної діяльності можливо навести Херсонський аграрно-промисловий кластер, який поєднує підприємства різних галузей. Слід зазначити, що діяльність агропромислових кластерів потребує постійної підтримки зі сторони державних та регіональних органів. В якості рекомендацій стосовно подальшого розвитку кластерів рекомендуються наступні:
– здійснювати розвиток соціальної та виробничої інфраструктури регіону, в якому функціонує кластер, створення комфортних умов для проживання та відпочинку працівників;
– розробка веб-сайтів, створення єдиної інформаційної бази щодо існуючих і перспективних для створення кластерів;
– залучення вітчизняного та іноземного капіталу для розвитку кластерів;, розвиток основі державно-приватного партнерства для вирішення актуальних проблем агро-промислового виробництва;
– впроваджувати на місцевому рівні процедури видачі дозволів у сфері будівництва і землевідведення за принципом «єдиного вікна».
Література:
- Головня Ю.І. Формування агропромислових кластерів як фактор інноваційного розвитку в посткризових умовах/ Ю.І.Головня // Ефективна економіка. 2013. № 4. URL: http://www.economy.nayka.com.ua/?op=1&z=1921.
- Саркісов А. Особливості розвитку агропромислової інтеграції в ринкових умовах/ А.Саркісов // Часопис соціально-економічної географії. 2014. Вип. 17 (2). С. 149-153.
- 3. Кропивко М.Ф. Концептуальний підхід до кластерної організації та управління розвитком агропромислового виробництва/ М.Ф.Кропивко// Економіка АПК. 2010. №11. С. 3-13.
Науковий керівник: доктор наук з державного управління,
професор Беззубко Лариса Володимирівна