FOLLOW US ON SOCIAL

Posted On

25
Березень
2021

ТЕХНОГЕННІ ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ПОЛЯ ТА ВИПРОМІНЮВАННЯ ЯК ФАКТОР НЕГАТИВНОЇ ДІЇ НА ПРАЦЮЮЧИХ

Панова Олена

Бірук Яна

Київ, Україна

ЕКОЛОГІЯ

(Екологічна безпека)

ТЕХНОГЕННІ ЕЛЕКТРОМАГНІТНІ ПОЛЯ ТА ВИПРОМІНЮВАННЯ ЯК ФАКТОР НЕГАТИВНОЇ ДІЇ НА ПРАЦЮЮЧИХ

Кожен день працюючі та коштовні чутливі технічні прилади піддаються впливу від джерел техногенного навантаження на виробництві.

Проаналізовано, що найчастіше – це електронне або електричне обладнання, яке оточує людину: радіотехнічні станції та системи, з яких складаються електроживлення на підприємстві; мобільні, телевізійні та навігаційні технічні обладнання тощо [1, 2]. Враховано і зовнішнє електромагнітне навантаження, яке оточує підприємство (яким неможливо керувати). Встановлено, що загальний техногенний електромагнітний фон – це спільний внутрішній та зовнішній техногенний фон, а також природний електромагнітний фон Землі [3, 4], до якого звикла людина.

Дослідження щодо негативної дії на живі організми у медичній сфері засновані на використанні дії техногенних електромагнітних полів різної природи та малої інтенсивності. В результаті не стабільного електромагнітного навантаження на виробництві та перенасичення технічних засобів встановлено, що дія негативного впливу на живі організмами досліджується на постійній основі науковцями різних напрямків діяльності: в охороні праці, екології, безпеці життєдіяльності та медицині [4-7]. Цього вимагає стрімкий технічний прогрес науці та технікі та новітні технології лікування у медицині.

На сьогоднішній день не існує єдиної концепції, яка б описувала біологічні зміни у живому організмі, але залежність таких факторів від параметрів джерел відома. Досліджено, що техногенна дія на працюючих залежить від:

  • параметрів електромагнітного поля, а саме: параметрів оточуючого середовища: частоти, та амплітуди (доведено, зі збільшенням частоти і зменшенням довжини хвилі, біологічна дія від електромагнітного поля стає сильнішою, тобто дія електромагнітних полів радіочастот на виробництві залежить від частоти коливань хвилі) [7, 8];

– електромагнітних характеристик біологічного організму, які неоднорідні на клітинному і тканинному рівнях. Наприклад, під дією постійного струму різні складові біооб’єкту мають різну питому електропровідність: від 1,8 (Ом.м)-1 до 10-11 (Ом.м)-1, а глибина проникнення надвисоких частот від 1 м до 1 см електромагнітного випромінювання в різних тканинах людини при збільшенні частоти електромагнітного поля, зменшується [2, 5];

  • широкого діапазону дії електромагнітних полів на рівні усього організму (або на рівні клітини і навіть молекули) має різноманітний механізм впливу. Слід враховувати, що сам організм є джерелом випромінювання з відповідними частотами, які можуть призвести до генетичних змін [9].

Висновок. Підтверджено, що під дією нестабільного електромагнітного навантаження у сучасному середовищі людські організми піддаються впливу техногенного походження [8, 9]. Дія негативного електромагнітного поля і випромінювання не помітна щодня, але вкрай негативно впливає на здоров’я людини і є небезпечним фактором на виробництві. Це потребує розроблення концепції по індефікації джерел [3] та нормалізація електромагнітної обстановки – встановлення мінімально низького-допустимого рівня [6, 9] техногенного навантаження для кожного конкретного випадку з урахуванням економічного фактору.

Література:

  1. Гордиенко В.А. 2006. Физические поля и безопасность жизнедеятельности. Москава. АСТ: Астрель: Профиздат, – 316 с.
  2. William Ralph Bennett, Jr. Health and magnetic fields. 1996. Yale University, – 189 p.
  3. Панова О.В. Дослідження захисних властивостей металевих електромагнітних екранів та визначення умов їх максимальної ефективності. 2020. Системи управління навігації та зв’язку 2(60), с. 127-130.
  4. Панова О. В. Захист працюючих від впливу електромагнітних полів екрануванням: дис. канд. техн. наук: 05.26.01 / Панова Олена Василівна – К., 2014. – 151 с.
  5. 5. David O. Carpenter. Sinerik Ayrapetyan. 1994. «Biological Effects of Electric and Magnetic Fields» Academic press. 369 p.
  6. 6. Новак П. 2004. Электромагнитные поля в биологии и медицине: Монография. Днепропетровск: Пороги, 2004. 392 с.
  7. Куклев Ю.И., Ромоданова Э.А., Животова Е.Н. 2001. Физическая экология. Москва. Высшая школа. 323с.
  8. Тиманюк В.А. Живой организм и электромагнитные поля. Монография. Х.: Изд-во НФаУ Золотые страницы. 260с.
  9. Панова О.В. 2010. Техногенное воздействие и составляющие экосистемы. Зб. наук. праць Екологічна безпека та природокористування. Київ. КНУБА. Ін-т телекомунікацій і глобал. інформ. простору. Вип. 6. C. 66-76.: іл.
  10. Establishing a dialogue on risks from electromagnetic fields. 2004. Geneva: World Health Organization. 67 p.

Науковий керівник: кандидат технічних наук,

доцент Панова Олена Василівна

Деталі та збірник на сайті International Technology Transfer Association (ITTA)

Посилання на конференцію: https://itta.org.ua/onlajn-konferenciya-15-03-2021/